SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

En son söyleyeceğimi başta yazayım. Sabri ve Hakan Balta'nın bek, Ceyhun'un sağ iç oynadığı bir takım şampiyon olamaz! Karabük'ü yense de olamaz! Sneijder şapkadan tavşan çıkarttı ve Galatasaray'a 3 puanı getirdi. Gelelim dün geceye… Roberto Mancini Aslantepe'ye ayak bastı ve Galatasaray'da sistemin değişeceğinin sinyalini verdi. Karabük maçı ile birlikte Terim'in ‘hücum' anlayışı, yerini Mancini'nin ‘savunma' futboluna bıraktı. Aslında saha dizilişi Terim'in aynısıydı ama mantalite farklıydı.

İtalyan teknik adam 3. kez takımın başında sahaya çıktı. Juventus maçında Bruma ilk 11'de, Akhisar maçında 18'de Karabük maçında ise tribündeydi. Genç Portekizli sakatsa söylenecek söz yok elbette ama sakat değilse kadroda olmaması anlaşılamaz. Eğer Mancini stoper sıkıntısı nedeniyle Dany'yi kulübede tuttuysa keşke Tugay hoca Ceyhun'un stoper oynayabildiğini kendisine söyleseydi.

Kanatsız Aslan…

Dün tribünde oturan Bruma, Amrabat, Eboue ve Riera dörtlüsünün tek ortak yanı kanat oynuyor olmaları. Bunun altını neden mi çizdim? 90 dakika boyunca Galatasaray neredeyse ‘1' kanat organizasyonu yapamadı!

Maçın ilk 45 dakikasında Galatasaray iyi oynamadı ama sonuca gitti. Hafta içi Hollanda formasıyla şahane oynayan Wesley Sneijder ilk 45'in en etkisiz oyuncusuydu ama gol Burak Yılmaz'ın asistiyle onun ayağından geldi. Sahanın en iyisi ise Burak Yılmaz'dı. Burak'ın enerjisi ve isteği sahadaki hiçbir futbolcuda yoktu.

Galatasaray 2. yarıya da kötü başladı. Semih'in çizgiden çıkardığı top Karabük'ün atacağı golün habercisi gibiydi. Öyle de oldu! Akpala dakikalar 52'yi gösterdiğinde altı pasta önce kafayı vurdu. Muslera çıkardı sonra ayağıyla topu ağlara gönderdi. Pozisyonda ne Semih vardı ne de Chedjou!

Artık devir değişti

Kırmızı kart maçın kırılma anı oldu. Karabük 10 kişi kalınca kontrol tamamen sarı-kırmızılıların eline geçti. Galatasaray çok pozisyon bulamasa da oyunu rakip sahaya yıkmayı başardı. Mancini ilk galibiyetini aldı; Sneijder attığı 2 golle maçın adamı, G.Saray da 3 puanın sahibi oldu.

Son olarak Galatasaray taraftarı artık içerde dışarıda baskı kuran çok pozisyona giren bir takım göremeyecek. Felsefe dün gece kendisini gösterdi. Pozisyon vermemek birinci öncelik: İtalyan işi!