SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“AZİZ Yıldırım dedi ki, İbrahim Hacıosmanoğlu açtı ağzını yumdu gözünü, Ünal Aysal sert cevap verdi, İlhan Cavcav'dan yaylım ateşi…” Türk futbolunun bugünkü halini özetleyen gazete başlıkları. Bizde bunlar olurken, İnter kulübü Endonezyalı bir işadamına satıldı. İtalyan kulübünün yüzde 70'i artık Uzakdoğulu'nun. İnter satılabiliyor, Trabzonspor satılamıyor, Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe hala gönüllü işadamlarıyla yoluna devam ediyor. Ünal Aysal'ın çok parası varsa Galatasaray'ın belli bir kısmını satın alsın! Bunun için kanun, tüzük neyse değişmesi gerekiyor. Şu ortamda kulüplerin satılması kanunen olamıyor, ama başbakan neyi bekliyor!

Hala daha gönüllü başkanlar ve idareciler… Adam doktor, ama kulüpte yönetici. Kendi hastanesini yönetsin, kendi müteahhitlik firmasına yatırım yapsın. Kongre salonları, sandıklar, seçimler, bunların modern futbolla ne ilgisi var?

Kulüpler kutsal!

Mancini Galatasaray'a gelmiş, daha önce bu kadar ünlüleri geldi. Neler verdiler? Ne kadar verebildiler? Öyle bir futbol ortamı yok bu ülkede! Bu ülkede futbol kulüpleri üzerinden rant kapma yarışı var. Kim daha güçlüyse, kimin çok taraftarı varsa, kimin başkanı meydanı boş bırakmıyorsa o güçlü ve daha çok rant topluyor.

Kulüplerin içi şaibelerle dolu. Her kulübün taraftarı, başkan ve yöneticilerin kulüplerini çaldığını düşünüyor. Futbol güzel bir oyun, herkesin kulübü ‘kutsal.'

Şike dahil pek çok kepazelik olmasına rağmen, sponsorlar çekilmeyi de düşünmüyor. Ülker Grubu, önümüzdeki yıllarda futboldan çekileceğini açıkladı, o kadar!

Sevmek yetmiyor

Şikesiz, şaibesiz temiz futbol istiyorsak, önce kulüpler yasası değişecek. Kulüplerin sahipleri olacak. Bütçeleri aşağı çekilecek. Fahiş futbolcu giderleri ile kulüpler borçlanamayacak. Yönetici, başkan kendi kendini soymayacak, borçlandırmayacak. Trabzonspor'un 300 milyona yakın borcu gözüküyor. Ne yaptılar? Nükleer santraller mi kurdular, NASA gibi uzay üssü mü inşa ettiler?

Sporu seven bir başbakan var. Sevmek yetmiyor işte. Futbolda dönen kara paraya henüz dokunulamadı. Kulüpler, 90'lardaki bankalar gibi. İçleri boşaltılıp, en son devlete verilip kurtarılacaklar. Başbakan Erdoğan, kulüpleri gönüllülerin elinden kurtaracak adımı atmalıdır. Hiç beklememelidir.

Yayınlanma Tarihi:07:33,