SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Olaylı derbide 66 gözaltı

PFK Levski Sofia ile CSKA Sofia takımlarının karşı karşıya geldiği Bulgaristan'ın en büyük derbisi öncesinde yaşanan olaylar nedeniyle 66 taraftar gözaltına alındı.

Güncellenme: 17:15, 19/10/2013
Olaylı derbide 66 gözaltı

Bulgaristan'ın en popüler futbol takımların arasında yer alan PFK Levski ile CSKA arasındaki bugünkü derbi öncesi aşırı saldırgan eylemlerde bulunan 66 fanatik taraftar gözaltına alındı.

Jandarma kuvvetleri maçın oynandığı başkent Sofya'nın Vasil Levski stadyumunun etrafında olağanüstü önlemler alarak iki takımın taraftaralrının arasında maç öncesi olası kavgaları önlemeye çalıştı. Fanatikler karşılıklı ses ve duman bombaları atatarak, birbirleriyle çatışmaya girmeye çalıştı.

Jandarma Komutanlığı stadın çevresinde yüzlerce güvenilyk personel getirdi. Şehir merkezinde Banya Başı adlı tek caminin etrafında yine maç öncesi ırkçıların Afrika kökenli sığınmacılara saldırmaya çalıştı.

Sofya Bölge Emniyet Müdürlüğünün açıklamasına göre Levski ve CSKA fanatiklerinden 8 kişinin Afrika kökenli 4 kişiye saldırmaya çalışırken engellendi.

Polis ve jandarma yetkilileri maç sonrası, gerek iki takım taraftarlarının arasında, gerekse fanatiklerin Sofya’da dolaşan Arap ve Afika kökenli sığınmacılarına karşı girişebilecekleri eylemlerini göz önünde bulundurarak, gerekli güvenlik önlemleri alacakları öğrenildi