SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tarihinde ilk kez Dünya Kupası’na katılma hakkı kazanarak büyük bir başarı elde eden Bosna Hersek Milli Takımı’nın teknik ekibi, Türkiye’ye hiç de yabancı değil. Biri, Saffet Susiç, diğeri de Bursaspor, Fenerbahçe ve Galatasaray başta olmak üzere ülkemizde önemli takımlarda top koşturan ve bizden biri olan Elvir Baliç…

Susiç'in yardımcılığını yapan Baliç, Milliyet’ten Senad Ok’a konuştu. İşte Baliç’in sözleri…

– Brezilya'daki maçlarda tüm Türkiye'nin dualarını bekliyoruz. Sadece Bosna için değil, Türkiye için de  oynayacağız. Bosna'nın yer almadığı şampiyonalarda Türkiye'yi destekliyorduk. Maç günleri her yerde Türk bayrakları vardı. Türkiye kazandığı zaman biz de kazanıyorduk. Sabaha kadar insanlar dışarıda galibiyeti kutluyordu. Türkiye Dünya Kupası'nda yok. Ama eminim bize büyük destek vereceksiniz.  Bosna maçlarında Türk ve Bosna bayrakları olacak. Biz kazandığmızda da Türkiye'de Bosna bayrakları açılacak.

– Bildiğim kadarıyla başlangıçta Türk Milli Takımı'nın içinde problemler gruplaşmalar vardı. Bu olduğu sürece istediğin kadar yetenekli oyuncuların olsun önemli değil. Kafanız rahat olmaz. Biz de ilk geldiğimizde benzer problemler yaşadık. Saffet hoca ile çözdüğümüz ilk iş bu oldu. Türkiye Dünya üçüncüsü olmuş bir ülke. Fatih hoca geldikten sonra tekrar bunu başarabilecek bir takım.

– Savaşta büyük kayıplar yaşandı. Benim antrenman yaptığım saha, mezarlık oldu. Ölenler buralara gömüldü. Tesis yok. Bosna Ligi'nde en iyi futbolcu 25-30 bin TL oynuyor. Bu yüzden birçok genç futbol oynamak için yurtdışına gitmeyi tercih ediyor.

– Bosna'da Müslüman, Sırp ve Hırvat savaştan sonra da yine bir aradayız.  Aslında aramızda problem yok. Ama liderler ve siyasiler geçmişte işi kötü noktalara getirdiler.  Halen de anlaşamıyorlar. Takımda bu üç etnik unsur bir arada. Kadroyu seçerken kökenine değil, kaliteye bakıyoruz.

– Real Madrid'te oynadığım dönemde küçük bir çocuk olan Dzeko'ya Real Madrid formamı verdiği hatırlıyorum. Şimdi ise o çok büyük bir futbolcu. Birçok kişi de şimdi ondan forma istiyor. Bosna'da gençlerin önünde bu sayede çok iyi örnekler oluştu.

Yayınlanma Tarihi:08:39,