SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kerem Gönlüm, NBA’de forma giyen genç Türk basketbolcu Enes Kanter’e veryansın etti… “Enes Kanter bu şekilde kazanmaz aksine çok şey kaybeder. Artık neye inanıyorsa, kafasında ne varsa açıkçası onları değiştirmeli. Hiçbir kulüpte oynamadan Genç Milli Takım'da gösterdiği başarı ile Enes Kanter oldu, NBA'e gitti. Yanlışlarını ben toyluğuna veriyorum.”

“Milli Takım'a olan eleştiriler hakkında ne düşünüyorsunuz, çok fazla konuşuldunuz?”

– Biz iyi bir takımdık. Çok özverili çalıştık. Geçmiş senelerde Milli Takım'la gördüğüm o sorunların hiçbirini yaşamadım. Herkes çok istedi. Eleştirilerin büyük bölümünü çeken arkadaşlarım bile çok iyi çalıştılar. Maalesef bazen olmuyor işte. Kendi eleştirimi de yaparım takımımı da eleştiririm. Arkadaşlarıma da direkt söylerim ama yapılan eleştiriler biraz acımasız oldu. Bunu çok doğal karşılıyorum çünkü bu eleştirilerin yapıldığı takım dünya ikincisi. Her sene Dünya veya Avrupa şampiyonasında final oynayıp kaybeden bir ekip değiliz.

“AİLELERİMİZDEN UZAK 2 AYIMIZI HARCADIK”

Dünya ikincisi bir takımı eleştirdiler. Nasıl o zaman sevinip, gururla alkışladıysak üzüntümüzde de en azından ben belli seviyede olmasını beklerdim. Ama dediğim gibi yapılan eleştiriler mücadele anlamında belki maçların kazanılması-kaybedilmesi konusunda yapılan eleştiriler normaldi ama ben biraz abartıldığını düşünüyorum. Çünkü herkes emek koyuyor. Ailelerimizden uzak orada 2 ayımızı harcadık. Sakatlık pahasına ne olursa olsun Milli Takım çok kutsal gidip, mücadelemizi verdik.

Ama dediğim gibi sporda dün yok maalesef. Çok acımasız. Maalesef dün yok. Dün final oynayıp Dünya Şampiyonu olsan ertesi gün ilk turda elensen gene en kötü sensin. Bu maalesef çok acımasız bir sistem. Ama dediğim gibi ben arkadaşlarımla gurur duyuyorum. Orada herkes elinden geleni yaptı. Hak etmedik bu sonucu. Ama ben maçlar sırasında da söyledim: Ben dahil herkes oradaki ekip, ülkece spor kültürü de çok önemli bir şey. Biz üzülmeyi de bilmiyoruz sevinmeyi de çok bilmiyoruz açıkçası.

“KAYBEDEN HEP TÜRK BASKETBOLU OLUYOR”

“Herkes evinin önünü süpürmesi lazım” demiştin?

– Çok duygusal bir ülkeyiz. Hak ediyoruz ama maalesef dediğim gibi üzülmeyi de sevinmeyi de çok abartıyoruz. Kaybeden Türk basketbolu oluyor. Kariyerimin sonlarına geliyorum ama benden sonraki jenerasyonlarda inşallah böyle bir şey olmaz.

“Enes Kanter'in tweetleri için ne düşünüyorsun?”

– Enes gençliğinin verdiği toyluğu yaşıyor. Milli forma çok kutsal. Geçen sene de ben sakatlandıktan sonra Enes'in gelmeyince Milli Takım'a gelip elemelerde mücadele etmiştim. Aslında söyleyeceğim çok şey var ama çok da bir şey söylemek istemiyorum.

“BU ŞEKİLDE KAZANAMAZ”

“Abi olarak Enes Kanter'e tavsiyen ne olur?”

– Abi olarak ona söyleyebileceğim attığı tweetler falan filan çok şey yaptı ama artık neye inanıyorsa kafasında ne varsa açıkçası onları değiştirmesi lazım. Çünkü Enes Kanter bir Türk çocuğu. Ve kendisinin şunu bilmesi lazım ki hiçbir kulüpte hiçbir takımda oynamadan Milli Takım alt yapısında gösterdiği başarıyla Enes Kanter oldu, NBA'e gitti. Onun bunun kıymetini bilmesi lazım. Bazı şeyleri düşünüp ona göre davranması lazım. Yaptığı hareketleri de ben onun toyluğuna veriyorum. Ama dediğim gibi yanlış yaptı. Yanlış da yapmaya devam ediyor. Demek ki var bir bildiği. Ama bu şekilde hiçbir şey kazanamaz aksine çok şey kaybeder. O kaybettiği çok şeyi de ileride kendi anlayacaktır. Bunu kendisi yaşayacak zaten.

Kaynak: Akşam

Yayınlanma Tarihi:10:21,