SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Pazar günü sahasında oynayacağı Fenerbahçe maçının hazırlıklarını sürdüren Kayseri Erciyesspor’da, İbricic’in Bosna Hersek milli takımından dönmesi ve hasta futbolcuların da iyileşmesiyle kart cezalısı Vleminckx dışında eksik kalmadı.

Sabah antrenmanını iptal eden ve futbolcularla toplantı yapmayı tercih eden teknik direktör Fuat Çapa, lige verilen arayı iyi değerlendirdiklerini söyledi. Toplantı öncesi DHA’ya özel açıklamalar yapan Çapa, rakipten daha çok koşup, daha çok konsantre olarak sonuca gideceklerini vurguladı. Çapa, şöyle dedi:

“Geride kalan 7 haftada; üç yenilgimiz, bir galibiyetimiz var. Açıkçası galibiyete ihtiyacımız olan haftalara girdik. Bugüne kadar oynadığımız karşılaşmaları ilk milli takım ve ikinci milli takım arası diye ikiye bölmemiz lazım. Bu da üçüncü milli takım arası olacak. Milli takım aralarında hep daha iyi oynayan, üstüne koyan bir Erciyesspor vardı. Bu milli takım arasını yine iyi değerlendirdiğimizi düşünüyorum. Takım 12 gündür birlikte birbirini daha iyi tanımaya, saha içinde neler istediğimizi daha iyi algılamaya başladılar. Eksiklerimizi giderebilmemiz için yeterince zamanımız oldu. Hafta sonu ligimizin lider takımıyla oynayacağız.

İstatistikler, veriler, her şey onların lehine görünüyor. Ama futbol sahada oynanır, sonucu önceden kestirilemez. Biz bu tür takımlara karşı daha iyi oynayacağımıza ve daha iyi sonuçlar alacağımıza inanıyoruz. Deneyim ve kalite olarak bu maçın altından kalkacak futbolcu kadrosuna sahibiz. Önemli olan bunu sahaya, özellikle de sonuca yansıtmak. Analiz yapıldığında, Ersun Yanal hoca şuanda Fenerbahçe’de olduğu için daha çok gündeme geliyor. Ama bu istatistikleri, daha önce çalıştırdığı takımlarda da görebilirsiniz. Ligde en çok koşan, mücadele eden bir takıma karşı oynayacağız. Rakibin bu artılarını bildiğimiz için onlardan daha fazla konsantre olarak, daha iyi organize olup, daha fazla koşarak, daha istekli ve arzulu bu maçı oynamamız lazım ki bize getirisi olsun. Bunu yapacak güçteyiz. Hem biz, hem futbolcularımız, hem de camiamız pazar günü oynayacağımız Fenerbahçe maçını bekliyoruz. Bu maç inşallah bizim için çıkış maçı olur ve sonrasında oynayacağımız maçlardan da iyi sonuçlar alacağımızdan eminim.”

VLEMİNCKX DIŞINDA EKSİK YOK

Sabah antrenmanını iptal ederek futbolcularla toplantı yapmayı tercih eden Teknik direktör Fuat Çapa, Fenerbahçe maçı öncesi Vleminckx dışında eksikleri olmadığını söyledi. Hafta içinde hasta olduğu için idmana çıkmayan futbolcular olduğunu ancak hepsinin düzeldiğini söyleyen Çapa, şöyle dedi: “Hastalığı nedeniyle 3-4 gün idmana çıkamayan futbolcularımız vardı. Şuan toparladılar ve takımla birlikte çalışmalara başladılar. Bu tür karşılaşmalardan önce, futbolcular kolay kolay sakatlanmaz ve hasta olmaz. Kendiliğinden motive olur. Bu karşılaşmada 11’de, 18 içinde olmak ister. O yüzden bizim gibi Anadolu takımlarının bu tür maçlarda çok sakat, cezalı ya da hasta futbolcusu olmaz.”

“HAKEMİN İÇİNİN RAHAT OLDUĞUNU SANMIYORUM”

Hakemlerin, aynı pozisyonlara farklı yorumlar yapmasını eleştiren ve tutarlılık isteyen Mavi-siyahlıların tecrübeli hocası, Konyaspor maçında Vleminckx’e ikinci sarı karttan kırmızı kart gösteren Çahatay Şahan’ı eleştirdi. Çapa, Vleminckx’in ikinci kez kırmızı kart görerek takımlı yalnız bırakmasını şöyle değerlendirdi: “Vleminckx, 7 maçta iki kez kırmızı kart gördü ve takımı yalnız bıraktı. Bizim için önemli, değerli bir futbolcu. Çaykur Rizespor maçında gördüğü kırmızı kartta yorumlar onun aleyhineyken, Konya maçında gördüğü kırmızı kartın ardından yapılan yorumların tamamı lehine. Verilen kartların ikisinin de doğru olmadığı söylendi. Hakemlerimiz umarım bundan sonra onun çıktığı ikili mücadelelerde faul yaptıysa cezalandırır, yapmadıysa ona göre karar verir. Hakemin, maçtan sonra görüntüleri izledikten sonra kırmızı kartla ilgili içinin pek rahat olduğunu tahmin etmiyorum.”