SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Orman kanunları

Başkan Fikret Orman, Toraman-Sezer kavgasını milat ilan etti. Bundan sonra takımda disiplini bozanlar, isim ayırt edilmeden en sert şekilde cezalandırılacak

Güncellenme: 07:50, 13/10/2013
Orman kanunları

Her şerde bir hayır vardır denir; İbrahim Toraman-Sezer Öztürk kavgası da Beşiktaş açısından benzer bir etki yapabilir. Son yıllarda takım içinde disiplin sıkıntısı yaşayan siyah-beyazlı takımda artık ‘sıfır tolerans' dönemi başlıyor. Başkan Fikret Orman, şok kavgayı milat ilan etti ve kurmaylarına kesin emir verdi: “Artık kimsenin gözünün yaşına bakılmayacak.”

Bilic'in tavrı da etkili oldu

Takım disiplinini bozan, huzursuzluk yaratan kimse, ismine bakılmadan ceza yönetmeliğindeki en sert cezaya çarptırılacak. Bu yönetmelik futbolculara da dağıtılacak, para cezaları hakkında bilgilendirme yapılacak. Siyah-beyazlı yönetim kadro dışı kararlarını ise teknik heyetin raporuna göre verecek. Fikret Orman'ın bu kararı almasında Slaven Bilic'in tavrı da çok etkili oldu.

Futbolcular rica etti ama…

Yardımcı antrenör Nikola Jurcevic ile konuşan futbolcular kadro dışı bırakılan futbolcular için af talep etti. Ancak Bilic'in tavrı netti. Hırvat çalıştırıcı, yardımcısı aracılığıyla takımına şu mesajı iletti: “İki futbolcu için alınan karar bana aittir, değişmesi mümkün değildir. Tesiste kavga kabul edilemez. Kavga eden kim olursa olsun yeri bellidir; takımımda yeri yoktur.” İbrahim Toraman ve Sezer Öztür konusunda son kararı verecek yönetim kurulunun da geri adım atmayacağı ve iki oyuncunun da siyah-beyazlı takımda oynamasının artık mümkün olmadığı öğrenildi.

Yumruk efsaneyi bitirdi

İbrahim Üzülmez'in 2000'de başlayan Beşiktaş yılları 2011'de aniden bitti. Olay adam İbrahim Toraman'la kavgası onun sonu oldu. Toraman'ı Ankaragücü maçının devre arasında yumruklayan Üzülmez, başkan Yıldırım Demirören ile basının karşısına geçti. Taraftarın ‘Deli İbrahim'i, Beşiktaş'ın efsane sol beki ‘aynı hata iki kez yapılmaz' denilerek jübile yapılmadan gönderildi.

Çeki yazdırdı Fener’e satıldı

Son olaylar akıllara Beşiktaş'a mal olmuş isimlerin yakın tarihteki ayrılışlarını akıllara getirdi. MAF'ın Feyyaz Uçar'ı, ligi kasıp kavurduğu dönemde bir anda istenmeyen adam olmuştu. Kulübün verdiği çekin arkasını yazdıran Feyyaz'ı dönemin başkanı Süleyman Seba kapıya koydu. Taraftar golcü yıldız için dirense de Feyyaz, Fenerbahçe'ye satıldı.

Önce yönetim sonra Tigana

Türkiye’nin en yetenekli oyuncularındandı Ali Rıza Sergen Yalçın. Altyapısından çıktığı Beşiktaş'ta kendisini eleştiren bir yöneticiye, “Çok biliyorsa kendisi oynasın” dedi; bu sözle ipini çekti. 1997'de İstanbulspor'a giden Sergen'e kimseye yapılmayan yapıldı, kapılar 2002'de yeniden açıldı ancak sonuç değişmedi. Sergen, Jean Tigana ile ters düşünce 2006'da yine ayrılık çanları çaldı.

Tombala sonu oldu Taraftarın en sevdiği yabancı futbolculardandı Pascal Nouma… Haşarı yıldız 2003'te Fenerbahçe derbisinde attığı golden sonra elini şortuna soktu. Serdar Bilgili yönetimi bu hareketi “Beşiktaş duruşuna yakışmıyor” diyerek Fransız yıldızı, İlhan Mansız sakat Ahmet Dursun formsuzken, hem de şampiyonluğa koşan takımda başka golcü yokken hemen kovdu.

Ersoy ÖZDEM