SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sanki yıllardır futbol değil kavga, kin, düşmanlık, şike konuşuyormuşuz gibi geliyor. Hiçbir hafta ve maç bu duygudan kurtulamadan statlara koşuyoruz. Galiba morfinli gibiyiz! Bir şey hissetmediğimize ve sahadakini yorumlayamadığımıza göre! Bugün şikeden değil daha ağırından bahsedeceğim! Şikede mahkumiyet asıl vicdanlarda oldu deyip bitirelim! Medya Türkiye'de temiz futbol imtihanını kaybetti. Yani aslında şikeci medya oldu. Medyanın gazeteciliği, top çizgiyi geçti mi geçmedi mi, penaltıydı, taçtı kadardır. Bunları konuşabilirler, ilerisine cesaretleri yok. Birkaç kalem ve aykırı haricinde! Hatice, böyle, gelelim neticeye!

Kim inanır size

Daha önce, futbol ve kara parayı yazan biri olarak, bu konu bir lig maçından daha mı önemsiz diye düşündüm! Siyasetten, ekonomiye, spora kadar her alanın temizleri ve kirlileri var. Bir kara para ekonomisi var, bir de gerçekten üreten, ürettiğiyle var olan, satan, pazarlayan, vergisini veren kesim var. Sporda da gerçek anlamda alın terini dökenlerle, karanlık alanı sevenler aynı şeyi söylüyor: “Biz bu ülkeye hizmet ediyoruz. Yok gençleri kahve köşelerinden kurtarıyoruz” gibi klişeler. Kim inanır size!

Siyasetin işi

Futboldaki asıl kavga kara para kavgası ve onun oluşturduğu suç ekonomisinde baron olma kavgası! İktidarlarını, futbolun suç ekonomisi üzerine kurup, yasalara aykırı işler yapanlar, futbolu yöneten adamlar işte! Şike ufak iş, buzdağı işte bu su ekonomisi! Var olan ama nerede nasıl örgütlendiği bilinmeyen futbolun suç ekonomisi. Şike, sonuç. Amaç futboldaki bu parayı, rantı kimseyle paylaşmamak ya da az paylaşmak. Şikeden mahkum olanlar zevk olsun diye mi şike yaptı? Türk mahkemeleri mealen aslında şu kararı verdi: Ortada bir suç şebekesi var. Organize. Derin. Bu derin yapının çözülmesi siyasetin işi!