SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ya devam ya Yeşilçam

12 Ekim 2013

En çok aşina olduğumuz 2 sinema sektöründen yola çıkarsak bu yazı için dünkü maç ikisine de benzemiyordu. Hollywood matematiğinden uzak, Yeşilçam dramıyla bağlantısız bir mücadeleydi; dağınık, net bir cümlesi olmayan bir film gibi. Sadece derdini anlatmanın, hayatta kalmanın çabasıyla kaos yaratan bir film. Hayat kadar doğal ve gerçek bir maçtı.

YAN ROLDEKİ YILDIZLAR

Avcı'nın yönetmenliğinde Yeşilçam senaryosuyla akan maçlarda elbet oyuncuların da payı büyüktü; istek, profesyonellik ve özveri yoktu ortada. Fakat Fatih Terim, her zamanki gibi teslim aldığı takımla bir Hollywood filmi çekiyor; kahramanlar Hollywood filmlerindeki gibi üst düzey motivasyon taşıyor, kırılma noktalarında yan roller bile beklenmedik işler yapıp yönetmeni kurtarıyor. Misal Mehmet Topal; aktör Joe Pesci gibi. Herkes başrolleri alkışlarken, başrolleri oynatan o adam köşeden usulca gülümser kalabalığa. Gururlu ve mütevazidir. Ya da Umut; hiçbir zaman bir filmde en çok parayı kazanmaz, asla kırmızı halıda ilgi odağı olmaz ama rolünü herkesten daha özverili oynar. Caner de farklı bir örnek; süslemeye çalışıp yetersiz kaldığı tavırları bırakınca, Ersun Yanal sayesinde mühim bir karakter oyuncusu oldu. Peki diğerleri?

ESAS OĞLAN ÖLÜR MÜ?

Selçuk İnan, Gökhan Töre, Gökhan Gönül ve hatta gol atmasına rağmen Burak Yılmaz… Bu 4 oyuncu da bir süredir yıldız hastalıkları yaşıyor. Zaten formsuz olan Gönül'ü iyice pasifize eden, olmadığı oyuncuyu oynamaya çalışan Töre, kendinden daha parlak biri varken (Arda) usulca sönen yıldız Selçuk ve iyi golcü (jön) ama biraz eksik futbolcu (sanatkar) Burak… Aslında bu takımda hem sanatkarlar hem zanaatkarlar var. Sadece gösterişsiz ve basit oynamalıyız bu filmi; olduğumuz gibi, doğal. Dünkü dağınık maçı da yadırgamıyorum bu yüzden; uçurumun kenarındaki bir adamdan, güzel şarkılar bekleyemezsiniz. Son film Salı günü Kadıköy'de gösterime giriyor. Ve o filmin ipucu Al Yazmalım Selvi Boylum'dan; “Sevgi neydi? Sevgi iyilikti, dostluktu, sevgi emekti.” Ne aşırı motivasyon ne korku; birbirimize ve futbola sevgimiz yeterse devam, finalde esas oğlan yine ölürse bi' daha Yeşilçam…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek