SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Jimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen, Mersin Jimnastik Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında, federasyon tarafından düzenlenen ritmik, aerobik ve artistik jimnastikte Türkiye şampiyonası ve federasyon kupası müsabakalarını değerlendirdi.

Türkiye jimnastik tarihinde bir ilki gerçekleştirdiklerini belirten Çelen, “İlk defa branşlarımızın birbirlerinin müsabakalarını izleyebildiği bir organizasyonu gerçekleştiriyoruz. 11 Ekim’de başlayan ve yarın sona erecek olan artistik, ritmik, trampolin ve aerobik branşlarımızın aynı çatı altında olduğu müsabakalar sporcularımız için büyük bir fırsat” dedi.

17. Akdeniz Oyunları kapsamında Mersin’e kazandırılan jimnsatik salonundaki 3 ayrı platformda, aynı anda yapılan müsabakaların izleyicilere jimnastik ziyafeti yaşattığını ifade eden Çelen, Akdeniz Oyunları kapsamında kazanılan madalyaların önemli bir motivasyon kaynağı ve itici güç olduğunu vurguladı.

Tüm illerde jimnastik antrenörü çalıştırılmasının zorunlu hale getirilmesinin fiili antrenör ve sporcu sayılarını artırdığını dile getiren Çelen, şöyle devam etti:

“81 ilde jimnastik antrenörü çalıştırılmasının zorunlu hale getirilmesi fiili antrenör ve sporcu sayılarını belirgin şekilde artırdı. Bin 972 olan faal sporcu sayımız yaklaşık 9 ayda 9 bine yaklaştı. Sporcu artışı, nitelikli teknik eleman ihtiyacını doğurdu. Bu nedenle federasyon olarak artan oranda antrenör ve hakem kursları düzenlemeye başladık. Branşlarımızın ileri düzeydeki ülkeleri yakalaması, organizasyonların izlenebilirliğinin ve yarışma kalitesinin artması için tamamen elektronik oylama sistemiyle beraber takip edilen bir branş olmak için büyük emek sarf etmekteyiz.”