SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye’ye gelişi olay oldu, haftalarca peşinden koşuldu. Inter direndi, Galatasaray pes etmedi. Sonunda ‘Evet' dedi ve sarı-kırmızılı kulüp 20 Ocak Pazar günü Sneijder'in transferini bitirdi.

Geçen sezonun ikinci yarısında takıma katılan Sneijder, 10 numara Melo'da olduğu için 14'ü tercih etti. 2-0 geri düşülen Ordu maçında attığı muhteşem golle uyuyan Aslan'ı uyandırdı, 4-2'lik galibiyetin gizli kahramanıydı.

ORDU, REAL, KARABÜK

3-2 kazanılan ama Şampiyonlar Ligi'ne veda edilen Real Madrid rövaşında sahanın yıldızıydı. Keza Karabük deplasmanında skoru belirleyen golü attı. Sözün özü Sneijder, 4 ay top oynamadan Türkiye'ye gelmesine rağmen Galatasaray'ın 19. şampiyonluğuna katkı yaptı.

SNEIJDER’E YARAMADI

Yeni sezona ligde 4. yıldız, Avrupa'da yarı final parolasıyla giren sarı-kırmızılı takımda Melo'dan alınan 10 numara Sneijder'e verildi. Hollandalı yıldızdan beklentiler büyüktü. Ama geçen zamanda taraftarlar çok üzüldü çünkü 14'ten 10'a terfi eden Sneijder sahada döküldü.

Hagi ile özdeşleşen ve 2001 sonrası Melo dışında kim sırtına geçirse eğreti duran 10 numara, Sneijder'e de yaramadı. Tıpkı Revivo, Necati, Lincoln ve Arda'ya uğurlu gelmediği gibi…

FORMA KAVGALARI UNUTULMADI

10 numaralı forma yüzünden Galatasaray'da ilk kavga 2007 yazında çıktı. Necati, Lincoln'e 10'u vermek istemedi. Yönetim, Necati'den 10'u zorla aldı ve tecrübeli golcü ile yollarını ayırdı. Kaderin cilvesi ki 2 sene sonra Lincoln'den 10 numara aynı şekilde alındı, kaptanlık pazubandı ile birlikte Arda'ya verildi. 10 numarayı kim giyse performansı inişe geçti.

KRAL HAKAN DA GİYDİ

Ayrıca Ümit Karan-Hakan Şükür ikilisi arasındaki 9 numara kavgası yüzünden Hakan ve Ümit 1'er sezon 10'u giymek zorunda kaldı.

HAGI’DEN BAŞKASI YALAN

1996-2001 yılları arasında 5 sezon sarı-kırmızılı formayı giyen Gheorghe Hagi, 10 numaralı formasıyla Galatasaray'da 132 maçta 59 gol attı. 4 lig şampiyonluğunu UEFA ve Süper Kupa izledi. 3 TSYD, 2 Türkiye Kupası ve 2 Cumhurbaşkanlığı Kupası da Hagi'li dönemde kazanıldı.

Rumen efsane futbolu bıraktıktan sonra Galatasaray 10'u çok aradı. Büyük umutlarla gelen Felipe, Revivo, Lincoln, Elano ve Misimoviç, Hagi'nin boşluğunu bir türlü dolduramadı.

KEŞKE MELO’DA KALSAYDI

Hagi’den sonra 10 numaralı formayla Galatasaray'da başarılı olan tek isim Felipe Melo. Son iki şampiyonlukta aslan payına sahip Melo'nun bonservisi Temmuz ayında alındı. 3 yıllık sözleşmeyi 3 numaralı yeni formasıyla imzalayan Brezilyalı, Sneijder'e jest yaptı ama şu gerçek ki Hollandalı yıldız, Melo kadar 10 numaraya layık olamadı.

Semih KALKAN / AMKSPOR

Yayınlanma Tarihi:08:11,