SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe Kulübü Başkan Vekili Abdullah Kiğılı, sarı-lacivertli kulübün 26 Ekim, çoğunluk sağlanamazsa 2 Kasım’da yapılacak olağanüstü seçimli genel kurulunda herhangi bir listede yer almayacağını söyledi.

Kiğılı, Zorlu Center’da kendi adını taşıyan mağazanın açılışında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Fenerbahçe Kulübü’nde görev süresini doldurmak üzere olduğunu belirten Kiğılı, “Bundan sonra herhangi bir görev almayı düşünmüyorum. Çok yoruldum. Üzerime düşen Fenerium’ları 4 yıldan beri idare ediyorum. Bugün Fenerium’lar Fenerbahçe’nin en parlak şirketlerinden bir tanesi. Artık kendi işlerime yöneleceğim. Her zaman Fenerbahçe Kulübü’nün emrindeyim ama yeni dönemde görev almayacağım” şeklinde konuştu.

Türk futbolunun içinde 30 senedir bulunduğunu aktaran Kiğılı, Fenerbahçe’yle birlikte gelecekte Türkiye Futbol Federasyonu’nda da görev almayı düşünmediğini vurguladı.

Abdullah Kiğılı, sarı-lacivertli futbol takımının Spor Toto Süper Lig’de sezonu şampiyon tamamlaması gerektiğini kaydederek, “Sezonun ilk maçında Konyaspor’a mağlup olmuştuk. O, futbolda her zaman olan bir durum değildi. Arkasından aldığımız seri galibiyetlerle liderliğe yükseldik. Takımın teknik kadrosu ve futbolcular çok kuvvetli ve deneyimli. Fenerbahçe, ligi çok rahat iki takım götürebilecek bir kadroya sahip. Onun için bu sezon mutlaka şampiyon olmamız lazım” ifadelerini kullandı.

TRABZONSPOR MAÇINDAKİ OLAYLAR

Trabzonspor maçı sonrası yaşanan olaylar hakkında konuşan Kiğılı, şunları kaydetti:

“Türkiye’de her oynanan lig maçından önce daima İl Spor Güvenlik Kurulu toplanır ve iki takımın yöneticileri bir araya gelir. Yol haritası tespit edilir. Futbolcuların ve yöneticilerin hangi güzergahı izleyeceği, hangi yoldan gidecekleri, eskort eşliğinde stada girişleri ve çıkışlar bellidir. Bunlara uyulmayınca sistem bozuluyor. Zaten 2,5 yıldır süregelen tatsız bir durum var. Sonuçta da nahoş hadiseler oldu.”

Trabzonspor maçında görevli sarı-lacivertli yöneticilerin vazifelerini yaptığına değinen Kiğılı, “Biz Trabzon’a gittiğimizde nasıl ağırlandıysak, burada da Trabzonsporlu yöneticiler aynı şekilde karşılandı” diye konuştu.

Kiğılı, Fenerbahçe Kulübü’nün mücadele öncesi ve sonrasında üzerlerine düşen görevi yerine getirdiğini ve Türkiye Futbol Federasyonu kurullarından herhangi bir ceza almaması gerektiğini savundu.

“TERİM, TÜRK FUTBOLUNUN ÇOK DEĞERLİ BİR HOCASI”

Sarı-lacivertli yönetici, Galatasaray Kulübü’yle yolları ayrılan A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim’in çok değerli bir teknik adam olduğunu söyledi.

“Fatih hocanın eline geldiyse milli takımın geleceğinden kimse korkmasın” diyen Kiğılı, “Yıllarca TFF’de Fatih Terim ile çalışmış bir kişi olarak, doğru bir amenet olduğunu düşünüyorum. Fatih Terim, Türk futbolunun çok değerli bir hocası. Kendisiyle çok daha iyi yerlere geleceğimizi ümit ediyorum. Mühim olan birlik ve beraberlik içerisinde milli takımı desteklemek” şeklinde görüş belirtti.

Terim üzerinden yapılan tartışmaları hoş bulmadığının altını çizen Abdullah Kiğılı, “Böylesine bir teknik adamla kulüp arasındaki sorun inşallah en kısa zamanda iyi bir şekilde neticelenir. Fatih hocalar ülkede çok yetişmiyor” diye konuştu.

YABANCI FUTBOLCU KONTENJANI

TFF tarafından bu sezon uygulanan “6+0+4” yabancı kuralını doğru bulmadığını anlatan Kiğılı, şunları kaydetti:

“TFF, bir sene önce liglerin statüsünü tespit ediyor. O gün hiçbir kulüp ve Kulüpler Birliği Vakfı itiraz etmiyor. Olay resmileştikten sonra bir şey yapamazsınız ama yapılan iş yanlış. Eğer dünya kulübü olmak istiyorsanız ve yurt dışında önemli neticeler almak istiyorsanız bu iş 6 yabancıyla olmaz. Bu kez içeride yerli yabancı futbolcuların değeri artıyor. Bu kez milyon avrolar verilerek futbolcu alınıyor. Burada bir dengesizlik var. Bu iş böyle gitmez. Onun için önümüzdeki sezon için tedbirler alınır ve itirazlar yapılırsa, yabancı oyuncu kuralı uygulanmayabilir. Abdullah Kiğılı olarak karşı çıkıyorum. Fenerbahçe Kulübü böyle düşünmüyor. Ben şahsi olarak karşıyım.”

BASKETBOL KAZANILAN PARA

Samsun’da dün oynanan Erkekler Cumhurbaşkanlığı Kupası maçında Galatasaray Liv Hospital’ı yenen Fenerbahçe Ülker takımını tebrik eden Abdullah Kiğılı, şu ifadeleri kullandı:

“Takımın başına çok önemli bir antrenör geldi. Galatasaray Liv Hospital maçında bir koçun mahareti ortaya çıktı. Genç bir kadroyla oynadık. Dört basketbolcumuz da sakattı. Buna rağmen genç kadromuz mükemmel mücadele etti. Burada da koçluk farkı ortaya çıkıyor. Ne kadar doğru bir iş yaptığımız da anlaşılacak. Basketbol takımı çok iyi neticeler alacak.”