SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş’tan asrın hatası!

2011'de Alves'in bonservisinin yarısı için 3.1 milyon Euro ödeyen Beşiktaş, sakatlanan Costa'yı tercih etmemişti. Diego Costa şimdi La Liga'da gol kralı. Alves ise kayıplarda...

Güncellenme: 15:19, 10/10/2013
Beşiktaş’tan asrın hatası!

BAZI basit kararlar, hayatın gidişatını değiştirir… Beşiktaş için de benzer bir durum 2011  yılında yaşandı. Kadrosunu genç ve yetenekli bir isimle güçlendirmek isteyen siyah- beyazlılar, Atletico Madrid’in yıldızı Diego Costa’yla prensip anlaşmasına varmıştı. Kulüpler  satın alma opsiyonuyla kiralama formülünde el sıkışmış, iş imzaya kalmıştı. Ancak Brezilya asıllı oyuncunun son anda yaşadığı çapraz bağ sakatlığının ardından, siyah- beyazlılar transferden vazgeçmişti.

Yarısı 3.1 milyon Euro

O DÖNEMDE Atletico’nun bir başka yıldızı Julio Alves’i gündemine alan Kartal, Portekizli futbolcunun bonservisinin yarısı için 3 milyon 100 bin Euro’yu ödemeyi kabul etmişti.

ŞİMDİKİ tablo çok açık… Zor bela Beşiktaş’tan gönderilen Alves, Portekiz’in vasat ekiplerinden Rio Ave’de forma şansı bulamıyor. Beşiktaş’ın o dönemki yönetiminin  güvenmeyip, geri çevirdiği Diego Costa ise İspanya’da fırtına gibi esiyor. 8 maça çıkan  yıldız futbolcu 10 gol atmayı başardı ve dünya yıldızlarını gerisinde bıraktı.

TANRI İSTEMEDİ…

COSTA, bir İspanyol radyosuna Beşiktaş’a transfer hikayesinin iç yüzünü anlattı. Brezilya asıllı futbolcu, “Vallecano’dan Madrid’e döndüğümde Beşiktaş’tan teklif almıştım. Her şey  yolunda gidiyordu, herkes anlaşmıştı. Ancak ciddi bir sakatlık geçirdim. Transfer suya  düştü. Yani Tanrı, benim Türkiye’de top koşturmamı istemedi. O dönemde hocamla  görüştüm ve bana, ‘sana kulüpte ihtiyacım var’ dedi. Ben de bunun üzerine Atletico’da  kaldım” ifadesini kullandı.

Atletico Madrid formasıyla rüya gibi bir sezon geçiren Costa'ya 40 milyon Euro bonservis değeri biçiliyor. Kartal o dönemde Costa'yı 4 milyon Euro'ya alabilirdi.