SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Özel bir televizyon kanalında yayınlanan programda Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’a hakaret ettiği gerekçesiyle Kaya Çilingiroğlu hakkında 2 yıl 8 aya kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

Anadolu Adalet Sarayı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, haziran ayında özel bir televizyon kanalında yayınlanan bir programa konuk olan Çilingiroğlu’nun, program sunucusu Simge Fıstıkoğlu ile arasında geçen konuşmaya yer verildi.

İddianamede, Fıstıkoğlu’nun programdaki konuşmasında Yıldırım hakkında ”Hakikaten öfke kontrolünü kaybetmiş görünüyor” ifadesine, Çilingiroğlu’nun da “Tabii programın başında söyledim. Vakadır, incelenmesi lazım. Aslında doktora gitse belki de alacağı bir raporla şu önündeki mevcut hapis cezasını erteletebilir falan… Ciddi, bunda gülünecek birşey yok. Zarar veriyor” görüşleri yer aldı.

Fıstıkoğlu’nun programdaki konuşmasını, ”Cezai ehliyeti yoktur raporu mu alabilir?” diye sürdürdüğü belirtilen iddianamede, Çilingiroğlu’nun da ”Hayır, bilmiyorum. Belki şu anda, şimdi adını da koymak istemiyorum buradan ama ciddi söylüyorum. Artık ciddi bir vaka oldu. Kronik bir vaka, Türk futbolunun üstünde duran. İnsanlar artık bu tip bir insanı görmek istemiyor” sözlerini sarf ettiği anlatıldı.

İddianamede, bu diyalog içerisinde Çilingiroğlu’nun Yıldırım’a hakaret ettiği, Yıldırım’ın da Çilingiroğlu’ndan şikayetçi olduğu kaydedilerek, suça konu olan görüntü izlendiğinde Çilingiroğlu’nun Yıldırım’ın cezai ehliyeti olmadığına dair rapor alabileceği ve Türk futbolu üzerinde kronik bir vaka olduğunu söylemek suretiyle eleştiri sınırlarının üstünde müştekiyi aşağılayıcı bir kasıtla hareket ettiğinin anlaşıldığı belirtildi.

Kaya Çilingiroğlu’nun “basın yoluyla hakaret” suçunu işlediği belirtilerek 4 aydan 2 yıl 8 aya kadar hapisle cezalandırılması istenen iddianamede, program sunucusu Simge Fıstıkoğlu hakkında ise ”sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret” suçundan kovuşturmaya yer olmadığı kaydedildi.