SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Fenerbahçe-Trabzonspor maçı sonrası yaşananlara ilişkin, “Dün gece oynanan Fenerbahçe-Trabzonspor karşılaşmasının ardından yaşananlar Türk futbolu için utanılacak bir durumdur” ifadelerini kullandı.

Gümrükçüoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, futbolun birleştirici bir unsur olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Bunun farkına varamayan holiganların hala statlarda yer almasını üzülerek görüyoruz. Dün gece oynanan Fenerbahçe-Trabzonspor karşılaşmasının ardından yaşananlar Türk futbolu için utanılacak bir durumdur. Türkiye’nin önde gelen spor kulüplerinden olan ve Avrupa UEFA Liginde ülkemizi başarıyla temsil eden bir kulübün başkanı ve yöneticileri stat çıkışında kendisine taraftar ismini veren ancak futbol ahlakından yoksun, holiganların saldırısına uğruyor. Yapılanların gündeme gelmesi üzerine stat amiri, Trabzonspor yöneticilerinin telefonlarını toplamaya çalışıyor. Bunlar Türkiye’nin bugünkü bulunduğu konuma yakışmayan olaylardır.”

Trabzonspor’un geçmişteki haklarını aramasının hiç kimsece yadırganmaması gerektiğini dile getiren Gümrükçüoğlu, “2010-2011 futbol sezonunun şampiyonu olan, bu durum yerel mahkemece teyit edilen, UEFA ve CAS tarafından da onaylanan Trabzonspor’un hakkını aramasından daha doğal ne olabilir? Dünyanın bilmesine rağmen hala Trabzonspor’un şampiyonluk kupasını vermeyen ve gerilimin yükselmesine sebep olan Futbol Federasyonu’nu bir kez daha göreve çağırıyoruz. Federasyonun 2010-2011 futbol sezonunun gerçek şampiyonunun Trabzonspor olduğunu tüm kamuoyuna açıklamasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Ligin ikinci yarısında Trabzon’da oynanacak karşılaşmada Trabzonspor taraftarının Fenerbahçe takımını ve yönetimini en iyi şekilde karşılayacaklarına değinen Gümrükçüoğlu, şunları kaydetti:

“Fenerbahçe taraftarlarının genelini asla yansıtmayan bu saldırı girişiminde bulunanları en başta Fenerbahçe Kulübü’nün kendi içerisinden temizlemesini bekliyoruz. Ligin ikinci yarısında Trabzon’da oynanacak karşılaşmada Trabzonspor taraftarlarının bu yaşananlardan etkilenmeyerek sadece takımlarını destekleyeceklerini ve gelmesi halinde Fenerbahçe yöneticilerini de sevgi, barış, kardeşlik şehri Trabzon’da en iyi şekilde ağırlayacaklarına olan inancımı ifade ediyorum. Yaşanan saldırıyı telin ediyor ve tüm Trabzonspor taraftarlarını sağduyulu olmaya çağırıyorum. Bu olaylara soğukkanlı yaklaşarak sükunetini koruyan Trabzonspor’umuzun Başkanı Sayın İbrahim Hacıosmanoğlu ve yönetimini tebrik ediyor ve geçmiş olsun diyorum.”