SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe ile Trabzonspor arasında oynanan ve golsüz eşitlikle sona eren mücadelenin ardından Şükrü Saracoğlu Stadı’nın çıkışında Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu ile sarı-lacivertli taraflar arasında küçük çaplı bir gerginlik yaşanırken, 1907 Fenerbahçe Derneği çıkan olaylarla ilgili bir açıklama yayımladı.

İbrahim Hacıosmanoğlu’nun şiddeti teşvik edecek söylemler kullandığını belirten açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Pazar günü oynanan Fenerbahçe – Trabzonspor müsabakasının ardından gelişen olayları, tarafı kim olursa olsun kesinlikle tasvip etmediğimizi belirtmek istiyoruz.

Ancak, bir süredir Trabzonspor Kulübü Başkanı'nın Fenerbahçe camiasını hedef alan, nefret içeren tehditkâr söylemleri Pazar akşamı yerini Fenerbahçe camiasını taraf yapmak isteyen bir provokasyona dönüşmüştür.

1907 Fenerbahçe Derneği olarak yaşananların tam olarak anlatılmadığı, bu nedenle doğru anlaşılmadığı ve bir mağdur psikolojisi oluşturmaya çalışıldığını gözlemlemekteyiz.

Fenerbahçe Spor Kulübü'nden yapılan açıklama ve Emniyet Güçlerinin kamuoyuna yansıyan görüşleri göstermektedir ki, rakip takım yöneticileri olay çıkarmak ve sonrasında mağduru oynayarak ‘'sıradan'' kamuoyu oluşturmak çabası içindedir. Müsabaka öncesinde Güvenlik toplantısında her detayı planlanmış güzergâh ve giriş / çıkış noktalarının dışına çıkarak taraftar ile karşı karşıya gelmek için özel çaba sarf edildiği aşikârdır. Kaldı ki Emniyet Güçlerinin alışılanın üzerinde güvenlik önlemi aldığı bir müsabakada, güvenlik kurallarına riayet etmeyip maçın hemen sonunda taraftarın dağılmasını beklemeden, taraftarın kullandığı çıkış kapısına yönelen ve tepki üzerine Emniyet Güçlerinin inisiyatifini hiçe sayarak ‘' Yedi sülalemi getirir buradan çıkarım'' feveranı kural tanımazlığın ve kendi kuralsızlığını dayatmanın açık bir göstergesidir.

Bir yöneticiye yakışmayan galiz küfür ve söylemlerle kışkırtmaya çalıştığı Fenerbahçe taraftarı için kullandığı ifadeler bile olayların ertesinde kışkırtma amacı taşıyan, hiçbir Fenerbahçeli için kabul edilemez bir durumdur.

Bugüne kadar Spor ahlakıyla hiçbir şekilde bağdaşmayan tehditkâr söylemleriyle kin ve nefret ortamını körükleyen Hacıosmanoğlu, bu davranışlarını meşrulaştırmak ve masumlaştırmak adına daha önce sorunlarının kişilerle olduğunu belirtip Fenerbahçe Camiası ile bağdaştırılmaması gerektiğini söylemekteydi. Pazar günü tüm kamuoyunun gözleri önünde gelişen olaylar göstermektedir ki Trabzonspor Kulübü Başkanı Fenerbahçe Camiasını hedef alan nefret tohumlarını ekmeye devam etmektedir.

Sadece Fenerbahçe ile Trabzonspor arasında değil, Süper Ligde mücadele eden diğer camialar arasındaki kutuplaşmayı da üst seviyeye çıkaran söylemlerini, sözde dik durmak olarak tanımlayan Hacıosmanoğlu’nun zaten kaos içerisinde bulunan futbol ortamını davranışlarıyla içinden çıkılmaz bir hale sokmaya başladığı aşikardır. Yürürlükte olan 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi Yasası'nın şiddete neden olabilecek açıklamalar başlıklı 22. maddesi gereğince, her türlü suç unsuru taşıyan açıklamaları gerek Türkiye Futbol Federasyonu gerekse de kanun koyucu ve uygulayıcılar tarafından değerlendirilip karşılığını bulacağına inancımız tamdır.

Temenni ediyoruz ki bugüne kadar Trabzon'da her türlü şiddete maruz kalmış, stat-havaalanı güzergâhını hiçbir zaman fiili saldırı olmadan tamamlayamamış Fenerbahçe kafilesine, Trabzon'da oynanacak ilk müsabakada İstanbul'da kendilerine sağlanan konfor ve güvenlik sağlansın. Aksi takdirde görevde kaldığı süre içinde Trabzonspor Başkanı'nın açıklamaları samimiyetten ve doğrudan çok uzak, kanun ve kural tanımazlığın bir örneği olarak hatırlanacaktır.

1907 Fenerbahçe Derneği

Yayınlanma Tarihi:20:05,