SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Avrupa kupalarından sonraki ilk maçlar için, bahane yorgunluktur… Bu çoğu zaman gerçek olsa bile o yorgunluğun önlemi alınmaz nedense! Türkiye'de futbola biraz böyle bakılıyor işte… Rotasyon kavramından habersiz olmamızdan mı yoksa, ‘İyi oynayan takım bozulmaz' anlayışından mı bilinmez. Kazanan takım bozulmadı mı ve maç kazanıldı mı, herkes bu düşüncenin doğru olduğuna inanır. Oysa futbolda 2+2 eşittir 4 etmiyor. Çok sübjektif bir alandan bahsediyoruz.

Lazio maçı, Trabzonspor lehine 5-1'e gidebilirdi, Lazio son anda kazanabilirdi. Şimdi hangisine matematik diyeceksiniz? Neyi ve kimi suçlayacaksınız? Alanzinho girmeseydi? Mesela Soner olsaydı orada ve aynı şekilde gol kaçırsaydı, ‘Alanzinho olsaydı onu kaçırmazdı' diyecektik. Onur, daha maçın ilk yarısında iki gol kurtarmasaydı, Trabzonspor 3 gol bulamayacaktı. Bunu göremeyenler, Onur'un hatalı çıkışını maçın kader anı diye lanse ediyorlar ki asıl hata burada.

Lazio gibi oynarlarsa

Bu akşam Fenerbahçe, Trabzon'daki Lazio gibi oynarsa her şey Avni Aker'de yaşandığı gibi olur. Beklentim; Mustafa Akçay, Lazio maçından daha temkinli bir psikolojide olacağı. Yenilmemek üzerine bir strateji kuracak. Takım savunması, defansı ve kalecisini çok zorluyor. Set oyunuyla, kanat bindirmeleriyle atak yapma şansı zayıf. Bakmayın Lazio maçına. İtalyanlar müsaade etmese yine bazı şeyler olmazdı. Bosingwa'nın ara paslarını ve tarzını gördükten sonra; ‘Bu takım neden 3-5-2' oynamaz diye düşünmeye başladım. Olcan ve Bosingwa'yı 5'in en sağ ve soluna yerleştirin, sonra takım izleyin. Janko-Henrique'yi de ileri ikiliye.

Riskleriyle denemeye değer. Fenerbahçe baskısı altında bir oyun olacak. Sadece savunarak maç kazanılmaz. Akçay, savunarak Kadıköy'den çıkacağını düşünürse yanılır!