SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ve Beşiktaş, Ronaldinho'ya kavuşuyor… Siyah-beyazlı yönetim yaz döneminden bu yana peşinden koştuğu ünlü yıldıza formayı giydirme konusunda ne kadar istekli olduğunu son hamlesiyle gösterdi. Atletico Mineiro'da top koşturan sambacı süperstar geçtiğimiz hafta sonu antrenmanda sakatlanmıştı. Ronaldinho için gelen haberler çok kötüydü. Yapılan ilk kontroller sonrası sol ayağında kas yırtılması tespit edilen R10'un en az 3-4 ay sahalardan uzak kalacağı açıklanmıştı

Bu olumsuzluğa rağmen transferden vazgeçmeyen Beşiktaş Yönetimi hemen harekete geçti ve Brezilya'ya bir sağlık ekibi gönderdi. Ronnie'nin raporlarını inceleyen doktorlar, ünlü oyuncunun durumunun korkulan kadar kötü olmadığını tespit etti. Yani sambacı yıldızın Kartal olmasının önünde hiçbir engel yoktu. Bunun üzerine çalışmalarına hız veren yönetim, ocak ayında bu işi bitirme kararı aldı. Büyük bir terslik olmazsa 1.5 yıllık sözleşme imzalanacak R10, Beşiktaş'ın Türkiye'ye getirdiği son büyük yıldız olacak

RONALDINHO’YA ÇİN MUCİZESİ

Doktor Fumio Takahashi, “1 ayda kendine gelecek” sözleriyle tedavi konusunda garanti verdi.

Sezon öncesi Ronaldinho için büyük çaba sarfeden Beşiktaş, A.Mineiro engelini aşamamıştı. Menajeri Roberto Assis ile birlikte imza için mekik dokuyan siyah-beyazlılar, Mineiro'yu ikna edememiş, operasyon kış transfer dönemine kalmıştı. Ronaldinho'nun adüktör kasında geçtiğimiz hafta yırtık tespit edilmesi ve sonrasındaki ‘en az 3 ay yok, belki de kariyeri bitti' haberleri ise bu transferi durma noktasına getirmişti. Ama Beşiktaş işi sıkı tuttu ve Brezilya'ya bir heyet gönderdi. R10'un raporlarına bakan ve incelemede bulunan doktorlar, yıldız futbolcunun durumunun sanıldığı kadar kötü olmadığını, ocağa kadar oynar duruma geleceğini Beşiktaş'a bildirdi.

BASINA GARANTİ VERDİ

Süper yıldızın tedavi rotası da belli oldu. R10, 2008'de de kendisine yardım eden akupunktur uzmanı doktor Fumio Takahashi ile yeniden tedavilere başladı. Messi, Beckham, gibi yıldızları da daha önce tedavi eden Takahashi, Brezilya basınına, “Ronaldinho 1 ayda kendine gelecek. Daha sonra ise güçlendirme çalışmaları yapacak. Ama sonuç olarak hiçbir şeyi kalmayacak. Kas gruplarının iyileşmesi biraz acılı geçer. Tedavim zayıf bünyelere acı çektirir. Ama Ronaldinho dayanıyor, onu 12 yıldır tanıyorum” diye konuştu.

AKUPUNKTUR NEDİR? 

Akupunktur ya da ‘iğneli uyarım', Çin tıbbında vücudun kimi noktalarına çok ince uçlu özel iğneler batırılarak yapılan tedavi şeklidir. Kökleri milattan önceye dayanan bu tedaviyi, sporcu sakatlıkları ve kas dokularına uygulayan dünyada sayılı doktorlardan biri ise Fumio Takahashi'dir.

Ersoy ÖZDEM/AMK