SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

La Liga karşılaşması ancak bu kadar hızlı oynanabilirdi. İtalyanlar, hızlı ama kontrolsüz oyunla ilk yarıda 3 golü hak ettiler. Bu yarıdaki 3 golü Türkiye liglerinde bile bu kadar kolay hiçbir takıma atamazsınız. İzin vermezler. Lazio, maç boyunca orta sahayı hızlı geçip topu Trabzon kalesinin çevresine kadar getirebildi. Tehlikeli bölge dediğimiz 6 pas ve civarına çok yaklaşamadılar. Uzaktan şutlar denemek zorunda kaldılar. Hücumdayken Trabzonspor on sekizine yakın bölgede kaybettikleri toplar kendi kalelerinde ya gol ya da pozisyona dönüştü. Yusuf'un doğru koşusu ve vuruşunun yanı sıra Adrian faktörü ilk yarının akılda kalan yanlarıydı.

Trabzonspor hem hızlı hücumla hem de rakip sahada yaptığı presle goller buldu. Çok uzun zamandır Avni Aker'de göremediğimiz hareketlerdi bunlar. İlk yarıdaki 3 goldeki Lazio takımının ve kalecisinin ikramlarını göz ardı etmemek gerek. 3 golden sonra Trabzonspor'un geriye yaslanması, Lazio'nun defansını orta alana yakın kurması beklenen gelişmelerdi. Bu yarıda Lazio baskısı bekleniyor, iş antrenöre kalıyordu. Mustafa Akçay'ın devre arasında takımına öğütleyeceği tek şey, ‘oyunu yavaşlat, top bizde kalsın' olmalıydı. Trabzonspor, baskı yediği gibi iki de gol yedi. Juventus karşısında Galatasaray, Lazio karşısında Trabzonspor galibiyeti Türk kafalarıyla kaybettiler. Hele Lazio gibi İtalyan futbolunun düşüşünü resmi olan bir rakip karşısında farka bile gidebilirdi. Onur ve Mustafa, direnebildikleri kadar direndiler.

ŞUT KURTARMADI

Özellikle Mustafa'nın 4 günde iki üst düzey maç oynadığını bir kenara yazmak lazım. Temelde oyuncu değişiklikleri ve takımların fizik durumu skoru etkiledi. Lazio kalecisi ciddi bir şut kurtarmadan maçı tamamladı. Gruptan çıkmayı garantileyecek bir hafta olabilirdi. Yenilse belki bu kadar üzülmezdi kimse! Yönetmenliği İtalyan'ların yaptığı bir Türk filmi izledik. Film, İtalyan sinemasından repliklerle başladı. Önce şaşırttı ama sonu Türk filmleri gibi bitti!