SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Arjantinli yüzücü Matias Ola, İstanbul Boğazı’nı yüzerek geçti.

“Dünyayı Birleştirmek Projesi” kapsamında geldiği Türkiye’de İstanbul Boğazı’nı yüzerek geçme hedefini gerçekleştiren Arjantinli sporcu, Anadolu yakasında Kanlıca İskelesi’nden suya girip, Avrupa yakasında Emirgan İskelesi’nden kıyıya çıktı.

Matias Ola’nın İstanbul Boğazı’nı yüzerek geçişi sırasında gemi trafiği durdurulurken, kendisine de Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünden birer tekne eşlik etti. Ayrıca, Ola’yı yakından takip eden iki ayrı botta da herhangi bir soruna karşı ekipler hazır bulundu.

Asya’dan Avrupa’ya yaklaşık 20 dakikalık bir yüzüşün ardından ulaşan Ola, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, akıntının fazla olduğuna değinerek, “İlk başta çok zordu. Ciddi bir akıntı var. Başlarken çok enerji harcadım. Ama Asya kıtasından Avrupa kıtasına yüzmek bana büyük bir cesaret verdi” dedi.

Daha önce Bering ve Cebelitarık boğazlarını da yüzerek geçtiği hatırlatılan Arjantinli sporcu, İstanbul Boğazı ile kıyaslama yapmasının istenmesi üzerine, “Hepsinin farklı özellikleri var. Örneğin Bering Boğazı’nda 130 kilometre yüzdüm ve su sıcaklığı 2 dereceydi. İstanbul Boğazı’nın ise akıntısı çok fazla” ifadelerini kullandı.

“Dünyayı Birleştirmek Projesi” kapsamında dünyada toplam 8 farklı boğazı yüzerek geçmiş olacağını aktaran Ola, elinde Türkiye ve Arjantin bayraklarıyla da poz verdi.

Öte yandan, Matias Ola’nın denize çıktığı Emirgan İskelesi’nde, Arjantin’in İstanbul Başkonsolosu Ernesto Pfirter de kendisini karşılayanlar arasında yer aldı.