SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Çünkü devraldığı takım, geçen iki sezonun Süper Lig şampiyonu ve taraftarlar Fatih Terim'i görevden alan yönetimlerine tepkili. Aslında Mancini bu tip gergin atmosferlere İtalya ve İngiltere'den çok alışık.

12 KUPA KALDIRDI

Baskıyı kaldırabilen yapısı, kriz anlarında soğukkanlılığını koruması, çalıştığı her takımda taraftarın sevgisini kazanması ve 12 yıllık teknik direktörlük kariyerine sığdırdığı 12 kupa, artı özellikleri… 500 milyon euroluk Manchester City ile Avrupa'da başarı elde edememesi en büyük eksisi…

Hem saha kenarında hem saha dışında Fatih Terim'den farklı bir teknik adam izleyecek Galatasaraylılar. Çünkü İmparator, Real Madrid ile deplasmanda oynasa dahi hücum futbolundan vazgeçmedi, Burak-Drogba çift forvetini 10 numara Sneijder destekledi. Oysa Mancini, zorluk derecesi yüksek maçlarda defansif oyun anlayışını yani garantici futbolu seviyor. İtalyan hocanın çalıştırdığı takımlar sık sık tek forvetle sahaya çıkıyor.

YILDIZLARA ACIMIYOR

Mancini için vazgeçilmez oyuncu söz konusu değil! Onun döneminde Manchester City'de Dzeko ve Nasri gibi bir dünya yıldızları takım savunmasına yardım etmedikleri için yedeğe çekildi. Bu bakımdan formsuz Sneijder ve Burak'a Mancini'nin gelişiyle kulübe yolu gözükebilir.

Ligde Galatasaray istediği sonuçları alamadı ve sarı-kırmızılı takımın rakiplerinden az koşması tartışma konusu oldu. Takımın kondisyonuna önem veren Mancini, ilk planda fizik gücünü yükseltmeye çalışacak.

MANCHESTER CITY ÇOK GÜÇLÜYDÜ

Bu sezon oynadığı 8 resmi maçta 9 gol atabilen Galatasaray'ın ilacı Mancini olabilir. İtalyan teknik adam her ne kadar savunmaya öncelik verse de istatistikler 2011-12 sezonunda Manchester City'nin Mancini yönetiminde 38 maçta 93 gol atarak şampiyon olduğunu gösteriyor.

TESADÜFÜN BÖYLESİ

Geçen Salı günü yönetim toplanmış, oy birliği ile Fatih Terim'in görevden alınmasına karar verilmişti. Terim, kovulduğunu idmanda öğrenmişti. Dün Mancini takımla idman yaparken, resmi siteden “Yeni teknik direktörümüz Mancini” açıklaması yapıldı.

Metecan KANBUR/AMK