SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kara, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından hazırlanın Tam Saha Dergisi’ne yaptığı açıklamada, çocukken sabahın erken saatlerde evden çıkıp akşam hava kararana kadar çamurların içinde futbol oynadığını belirterek, lisanslı olarak futbol oynamaya 8 yaşında İzmir’in Bornova ilçesi kulüplerinden Altınay Ceylan’da başladığını kaydetti.

Daha sonra 10 yaşında Altay’ın altyapısına geçtiğini ifade eden Kara, şunları belirtti:

“Ailem futbol oynamamda bana gerçekten çok büyük destek verdi. Babam çalıştığı için annem beni antrenmanlara götürüp getirirdi. Annem de futbola meraklıdır. Bu sezon da Eskişehir’e gelip Galatasaray maçımızı izledi. Oyuncuların çoğu futbolu kendileri için oynar. Bense ailem için futbol oynuyorum çünkü o zamanın şartlarında annemin yüzüğünü bozdurup bana krampon aldıklarını biliyorum. Onlara ve çevremdeki fakir arkadaşlarıma yardım etmek için futbol oynuyorum. Elimden geldiğince hepsine yardım etmeye çalışıyorum. Bu düşünce, futbol oynarken bana güç veriyor. Eskişehirspor’a transfer olduktan sonra futboldan para kazanmaya da başladım. Allah nasip ederse ilk hedefim İzmir’de aileme bir ev almak. Benim için ilk başta ailem geliyor.”

“Ertuğrul Hoca, takımı olumlu etkiliyor”

Kara, Galatasaraylı futbolcu Selçuk İnan ve Fenerbahçeli Emre Belözoğlu’nu hayranlıkla izlediğini bildirdi.

Eskişehirspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam’ın kendisi için önemli bir yerinin olduğunu vurgulayan Kara, şöyle devam etti:

“Ertuğrul Sağlam takımın başına geldiğinde herkes bana, ‘Gençlere güvenen ve güvendiği genci de hiç düşünmeden oynatan bir hoca’ demişti. Ben de ‘İyi bir fırsat buldum’ diye düşünerek kamplarda çok çalıştım. Hazırlık maçlarında iyi oynadım, gol attım. Sağ olsun Ertuğrul Hocam da bu çabamı gördü ve beni ilk on birde oynattı. Daha önce Süper Lig tecrübesi bulunmayan 20 yaşında bir oyuncuyu ön libero gibi riskli bir bölgede oynatmak, her teknik direktörün cesaret edebileceği bir şey değil. Ben de onun güvenine layık olabilmeye çalışıyorum. İyi de oynadığımı düşünüyorum. Geçen sezona oranla, birbirine çok daha bağlı bir oyuncu grubu olduğumuzu söyleyebilirim. Geçtiğimiz sezon oynamayan oyuncuların küskünlükler yaşaması nedeniyle bugünkü havayı yakalayamamıştık. Bu sezon ise herkesin birbirine destek verdiği bir takım var. Ertuğrul Hoca’nın her yaştan insanla çok iyi diyalogları var ve bu da takımı olumlu etkiliyor.”

Kara, Eskişehir’in bir futbol şehri olduğunu ve kentin genç oyunculara sahip çıktığını da sözlerine ekledi.