SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Barcelona’nın Arjantinli yıldızı Lionel Messi ve babası, İspanya’da vergi kaçırdıkları suçlamasıyla bugün hakim karşısına çıktı. Mahkeme önünde Messi’ye destek vermek için toplanan Arjantinli yıldızın hayranları, “Başkan Messi” sloganları attı.

İspanya’da Katalonya bölgesine ait Gava mahkemesinde görülen davada, Messi vebabası, ünlü oyuncunun imaj haklarının satışında vergi cenneti olarak bilinen Belize ve Uruguay’daki şirketleri kullandıkları gerekçesi ile suçlanıyordu. Sadece Barcelona’dan yıllık 16 milyon avro kazananMessi’nin dünyanın çeşitli ülke markaları ile de milyonlarca avroluk sponsorluk anlaşmaları bulunuyor

Barcelona savcısı Raquel Amado mahkemede, Messi ve babasının 2007, 2008 ve 2009 yıllarındaki gelir vergisi beyanlarında 4 milyon Euro’yu aşan usulsüzlük yaptığını ve bu miktarın faizleri ile birlikte maliyeye ödenmesini talep etti. Duruşmada ilk olarak söz alan Messi,para işleri ile uğraşmadığının altını çizerek topu babasına pasladı. Lionel Messi yaklaşık yarım saat süren duruşmasında mesleğinin futbolcu olduğunu, çok sayıda reklam anlaşmalarına imza atmasına rağmen kendisine ait şirket çalışmalarınınbabası tarafından yürütüldüğüne dikkat çekti. Oğul Messi’den sonra mahkeme heyeti karşısına çıkan baba Messi ise vergi kaçakçıları olmadığını, olayın sadece yanlış yönlendirme sonucu meydana geldiğini söyledi. BabaMessi oğlunun bu davada masum olduğunun altını çizerek tüm suçlamaları üzerine aldı. Maliye’ye 2010 ile 2011 yıllarına ait 10 milyon avro vergi ödemesi yaptıklarını ifade eden baba Jorge Messi, mahkemeye 4 milyon 100 bin avroluk vergi cezasını da faizleri ile birlikte yatırdıklarını hatırlattı.

Yayınlanma Tarihi:13:34,