SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

ÇOK değil, sadece geçen seneyi hatırladığınız da bile F.Bahçe Ülker'in nasıl bir hüsran yaşadığını gözünüzün önüne getirebilirsiniz. Simone Pianigiani'ye emanet edilen yıldızlar topluluğu, geçen sezon bitsin diye dua etmişti. O kadar kötü oyunlar oynadı ki Kanarya, izleyiciler basketbolu unutacaktı neredeyse.

YATIRIM da karşılığındaki hüsran da bu kadar büyük olunca F.Bahçe ile Ülker Yönetimi, ortak bir karar alarak “Madem ki bir şey yapacağız, en iyisiyle yapalım” mantığına geçtiler. Bunun için de bençte oturacak bir lider arayışı başladı. Ve Avrupa'nın en büyük koçu olarak adlandırılan Zeljko Obradovic'le anlaşma sağlandı.

‘Büyük hedefleri severim'

SIRP koç, eski bir oyun kurucu. Hocalık kariyerinde 4 farklı kulüpte 8 Euroleague şampiyonluğu yaşayan tek ve rakipsiz bir isim. Sadece kulüp bazında değil, milli turnuvalardan 1997 Avrupa Basketbol Şampiyonası'nı ve 1998 FIBA Dünya Şampiyonası'nı da kazanması, onu başarının göbek adı yapar.. İşte Avrupa'yı dize getirmiş olan Obradovic, Türkiye'deki ilk röportajı da AMK Spor'a verdi. Biz de ünlü koçun cümlelerini sizin için derledik:

Bu kadar alternatifiniz varken neden F.Bahçe'yi seçtiniz?

“ÖNCELİKLİ sebebim karşımda benimle aynı fikirde insanlar buldum. Büyük hedefleri hayal edebilen insanlar. Böyle büyük oynayan, büyük düşünen kişileri, kurumları çok severim. Bu yüzden Türkiye'ye geldim ve F.Bahçe Ülker'le anlaşmaya vardım.”

İlk izlenimleriniz neler?

“ŞU an buraya geleli ortalama 45 gün oldu. Daha önce çok defa Türkiye'ye geldim. İstanbul haricinde Bursa'ya, Ankara'ya da gittim. Ama maça geldiğimiz için kısa bir süre kalıp dönüyorduk. Burada olmaktan gerçekten çok mutluyum. Kulüpteki insanlardan da öyle. Herkes bana yardım etmeye çalışıyor. Herkese teşekkür ederim.”

Basketbol Milli Takımımız'ın başına geçeceğiniz konuşuluyor. Size bir teklif geldi mi?

“BANA ulaşan herhangi bir teklif veya düşünce yok. Zaten benim burada, bu ülkede olmamın tek sebebi F.Bahçe. Aklımda sadece F.Bahçe var. Ve aklıma başka bir şey girmesine izin vermem, kendim de sokmam. Şu an yoğun olarak F.Bahçe'nin başarısı için çalışıyorum.”

‘%100'ünü veren bir takım olacağız'

Sizin için ‘Avrupa'nın en iyi koçu' yakıştırması yapılıyor…

“BEN kendim için ‘Avrupa'nın en iyi koçuyum' diyemem. Benden çok uzak bir tanımlama bu. Bir kere tarzım değil. Ben sadece işimi yapıyorum ve severek yaptığım için daha fazla başarılı oluyorum. Belki işin sırrı budur.” F.Bahçe taraftarı yeni sezonda nasıl bir oyun beklemeli? b“OYUNCULARIMA sedece şunu söyleyeceğim, “Sahada % 100'ünüzü verin.” Taraftarlar da % 100'ünü veren bir takım beklemeli.”

‘Böyle sezona başlamak yeni bir tecrübe olacak

F.Bahçe son 2 yılda çok iyi kadrolar kurdu ama olmadı. Bu kez farklı olacak mı? 

“BEN geçmişle ilgili konuşmam. F.Bahçe'nin geçmişindeki başarısızlıklarla ilgili yorum yapmak bize yakışmaz. Ben önüme bakarım. Her zaman katıldığım tüm kulvarlarda şampiyonluk isteyen bir koçum. Huyum bu. Taraftarsız bir kulüp zaten başarıya ulaşamaz. Bizim artımız bu. Çok iyi bir taraftarımız var ve onlarla beraber başarıya ulaşacağız.” Kleiza, Zoric ve Bjelica transferlerinin yanında Bogdanovic'in de kalmasını sağladınız… “NE transferleri tek başıma yapıyorum ne de bir oyuncunun kalmasını sağlıyorum. F.Bahçe Ülker Yönetimi de burada bana çok yardımcı oluyor. Herkesin anlayışlı oluşu bu zorlu süreçleri kolaylaştırıyor. Gerçi evet, onlar bizimle olacak ama Avrupa Şampiyonası nedeniyle daha hiçbiriyle idmana bile çıkamadım. Bu da benim için yeni bir tecrübe. Hazırlık maçı yapmadan sezona başlayacağız, bu ilk olacak.

‘Ergin Ataman benim dostum’

Olympiakos-Panathinaikos maçlarını yaşadıktan sonra sırada F.Bahçe-G.Saray var…

“G.SARAY'A büyük bir saygımız bulunuyor. Dünyanın büyük şehirlerinde her zaman büyük rekabetler olur. Yunanistan'da da var Türkiye'de de. G.Saray'ın başındaki koç Ergin Ataman, zaten benim arkadaşım. Olayları çok abartmamak lazım. Sonuçta oynadığımız basketbol ve bu bir oyun.”

‘Euroleague için gerçekçi olmalı'

Çalıştırdığınız 4 takımla Euroleague şampiyonu oldunuz. Sizce F.Bahçe'de de bu kupaya ulaşabilir misiniz?

“HAYALLER güzeldir. Biraz da gerçekçi olmak lazım. Benim de hayalim tabii ki. Hayallerle gerçekler aynı çizgide yürüyemeyebilir. Hedefimiz tabii ki Euroleague'i kazanmak ama daha takımımla idman bile yapamadım. Şu an için bunu kestirmek zor.”

Yayınlanma Tarihi:11:52,