SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“Büyük futbolcular büyük maçlarda ortaya çıkar” sözü de buna eklenmeli. Melo, Drogba ile birlikte bu yorumu sonuna kadar hak eden birisi.

Galatasaray 2013-14 sezonunda oynadığı 2 derbiyi de kazandı çünkü Melo vardı. Süper Kupa'da Emre Belözoğlu'ndan topu kapmakla kalmadı, sarı kartlı Alves'in üzerine oynadı ve Fenerbahçe'nin 10 kişi kalmasını sağladı. Son Beşiktaş derbisinde ne yanındaki Selçuk'tan ne önündeki Sneijder'den destek aldı, orta sahada tek başına savaştı. Fernandes'e adım attırmadı, dönen tüm topları karşıladı ve layığıyla oyunu iki yönüyle oynadı.

ÇOK BÜYÜK FUTBOLCU

Skora isyan ediyor, konsantrasyonunu kaybetmiyor, bir tane bile hava topu kaptırmıyor, arkadaşlarının ağzına ters toplar atıp atağın yönünü değiştiriyor. Sadece gol atmıyor Melo. Onu da bir zahmet Sneijder-Burak-Drogba yapsın…

Peki Melo'yu sadece bu özellikleri mi büyük futbolcu yapıyor? Hayır! Bursa'da Civelli'yi boğazlayan, derbide önce Sabri'yi makaslayan ardından Muslera'ya gider yapan Ramon Motta'ya oyun kuralları içinde haddini bildirdi.

Zamanında Beşiktaşlısı nasıl Nouma'yı sevdiyse, Fenerbahçelisi nasıl hala Lugano'yu özlüyorsa, Galatasaray taraftarı için de Melo'nun yeri ayrı. Çünkü Selçuk ve Sneijder oynamazsa kalitenden ödün verirsin ama Melo yoksa ruhunu kaybedersin!

ÖNCESİ VE SONRASI…

Artık büyük maçlarda Melo'su olan kazanıyor. Buyrun rakamlar: Galatasaray Melo öncesi Beşiktaş-Fenerbahçe-Trabzon'a karşı oynadığı 20 maçta 5 galibiyet, 4 beraberlik, 11 yenilgi aldı; Melo sonrası oynadığı 20 derbide ise 10 galibiyet, 1'i liderlik 1'i şampiyonluk getiren 8 beraberlik, 2 yenilgi aldı.

Elbette Melo sütten çıkmış ak kaşık değil! Formasını, patlamaya hazır tribünlere göstermesinin izahı yok. Muhtemelen cezası katlanacak, kamuoyunda çalışmalar başladı zaten. Geçen sezon Engin Baytar'a sahip çıkmayan Galatasaray Yönetimi bakalım aynı vurdumduymazlığı Melo için gösterecek mi? Hakeme küfür etmeden yapılabilecek en ağır hareketi yapan oyuncuya ‘alt sınırdan' ceza (3 maç) verilen ortamda Melo'yu kurda kuşa yem edecek mi?

NOT: Bu ülkenin en önemli derbisinde rakip kaleci, takımı öne geçtikten sonra tribüne kasıklarını gösterdi. O ortamda bile taraftar sahaya inmedi. Bu yüzden Olimpiyat'ta yaşananları Melo'ya bağlayamayız. ‘Tribüne siyaset sokulmasın' çığırtkanlığı yapanlar keşke futbola müdahale etmeye bir son verse…

MEHMET ÖZCAN

Yayınlanma Tarihi:09:44,