SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bu bir komplo mu?

Derbide yaşanan olaylarla ilgili olarak İstanbul Emniyeti, ön raporunu tamamladı. Emniyetin kulübe gönderdiği raporda, olayların münferit olduğu açıklandı.

Güncellenme: 08:42, 24/09/2013
Bu bir komplo mu?

İstanbul Emniyeti'nin Beşiktaş'a gönderdiği ön raporda, Doğu Tribünü'ndeki kavganın münferit olduğu belirtiliyor. Kulüp ise ‘Sahaya AKP Gençlik Kolları üyeleri girdi' ihbarını inceliyor.

İzlenen kamera görüntüleri ve toplanan dökümanlarda olayın Doğu Tribünü'nde Deplasman Kartalları'nın olduğu bölgede başladığı belirtiliyor. Rapora göre, maçtan erken çıkmak isteyen seyircilere saldırdığı iddia edilen Deplasman Kartalları grubunu Asya Kartalları engellemek istiyor. Bu dakikadan sonra yaşanan arbedede ise bazı taraftarlar tribünden aşağı iniyor, birkaç dakika sonra ise taraftarlar sahaya giriyor.

YÖNETİM DE İNCELİYOR

Beşiktaş ise emniyetin bu raporuna rağmen, elindeki belgeleri incelemeye devam ediyor. Siyah-beyazlı yönetim, yazılı ve görsel basından, emniyet kameralarından ve Çarşı'nın çektiği görüntülerden de faydalanıyor. Gelen ihbarlar arasında en dikkat çekici olanı, sahaya girenlerin çoğunlukla AKP Gençlik Kolları üyesi olduğu iddiası. Yönetim bu iddiaları en ince detayına kadar inceleyecek ve sahaya giren herkesi mahkemeye verecek.

CEZASI HAPİS OLMALI

TFF Birinci Başkan Vekili Ufuk Özerten, derbide sahaya girenlere hapis cezası verilmesini istedi. Özerten, “Yapanın yaptığı yanına kar kalıyor. O yeşil sahaya inmenin bir cezası olması lazım. Ben bunun hapis cezası olmasını istiyorum. Federasyonumuz da bunu destekliyor” dedi.

BÜYÜK ÇELİŞKİ

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın dün stada biletsiz taraftarın girmediğini söyledi. Çapkın, “Turnikelerde yaşanan arğızalarda bile biletler elle yırtılarak seyirciler içeri alındı” derken biber gazı sıkılmadığını da söyledi. Ancak olaylar sırasında stada biletsiz girdiği tespit edilen 67 kişinin gözaltına alınması büyük çelişkiye neden oldu. 6222 sayı kanun gereği bu kişilere 1 yıl statlardan men cezası uygulanacak.

Ersoy ÖZDEM/AMK