SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Derbiye doğru…

20 Eylül 2013

Olimpiyat Stadı'nda pazar günü son yılların en ilginç Beşiktaş-Galatasaray maçı oynanacak. Sezon müthiş bir başlangıç yapan lider Kara Kartal ile son yıllarda olmadığı kadar sıkıntılı günler yaşayan Aslan kapışacak. Bu karşılaşma sadece Cimbom için değil aynı zamanda siyah-beyazlılar açısından da kırılma maçı özelliğini taşıyor. Slaven Bilic'in öğrencileri eğer beşte beş yaparsa “Şampiyonluk yarışında hem şeklen hem resmen varım ve hiç olmadığım kadar iddialıyım” mesajını verecek. Bu maçın kazanılması aynı zamanda psikolojik eşiğin geçilmesi anlamına da geliyor.

Kötü senaryolar…

80 bine yakın taraftar önünde oynanması beklenen maçın her sporsever gibi bir futbol şöleni içinde geçmesini beklemek en doğal hakkımız. Ama Beşiktaş'ın son yıllarda özellikle derbilerde hakem hatalarından en çok çeken takım olduğu gerçeğini kabul etmek gerekir. Komplo teorilerinin gerçekle bir alakası yoktur. Adı üstünde işte komplo teorisi ama kafaları karıştırır, acabayı insanın aklına sokar. Geçmişte yaşanan örnekler üzerinden Beşiktaş için akla gerçekleşmemesini umduğumuz kötü senaryolar geliyor.

Herşeyden önce bu karşılaşma G.Saray için “olmak ya da olmamak” maçı… Yayıncı kuruluş da Drogba'ya, Sneijder'ya, Muslera'ya, Bruma'ya, Burak'a sahip, Türk futbolunun Avrupa'daki yüzü olan bir takımın dışarıda kalmasını doğal olarak istemeyecektir. Fatih Terim'i milli takımın başına getirip, sarı-kırmızılılara en büyük kötülüğü yapan TFF de bu camianın iyice hedefi olmamak için taraf olabilir. Çünkü G.Saray'ın Olimpiyat'ta kaybetmesi demek 5. hafta itibariyle liderin 9 puan gerisine düşmek demektir ki, 6 gollü Real hezimetinin üzerine kulüpteki tüm dengeleri değiştirir.

Futbol konuşulsun

Beşiktaşlılar'ın her derbiden önce olduğu gibi yine endişeleri var. Geçmişe bakınca bu korkuların hiç de boş olmadığı görülebilir. 101. yılda yaşananlar ortada. Türk futbolunun belki de en çok aydınlatılması gereken dönemi… O zamanki yayıncı kuruluştan “Tek taraflı lig oluyor” yorumları yapılıyordu. Devreyi 11 puan farkla kapatan ve neredeyse herkes tarafından daha 17 hafta kala şampiyon ilan edilen siyah-beyazlılar sezonu şampiyonun 14, ikincinin ise 10 puan gerisinde güçlükle 3. olarak tamamlayabilmişti. O dönem federasyon delegesi olan daha sonra TFF başkanlık koltuğuna oturan rahmetli Hasan Doğan da “Beşiktaş'a operasyon yapıldı” itirafında bulunmuştu. Umarım pazar gecesi sadece futbolun konuşulacağı bir derbi oynanır.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek