SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mayıs 2011'de ligi 8. bitiren Galatasaray'ın kurtarıcısı Ünal Aysal olmuştu. Rekor oyla başkanlığa seçilen Aysal, teknik direktörlüğe Fatih Terim'i getirmiş ve sil baştan bir takımın kurulması için start verilmişti. Nitekim 2011-12 futbol döneminde 12 transfere imza atıldı, şampiyon kadroya geçen sezon da 9 takviye yapıldı. Sonuç ortadaydı: İki lig şampiyonluğu, iki TFF Süper Kupası ve Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek final.

ASLAN KÜKREMEYİ UNUTTU

Yeni sezona ligde 4. yıldız, Avrupa'da yarı final parolasıyla giren Galatasaray'da bu kez işler yolunda gitmedi. Transferde Chedjou-Bruma ikilisiyle yetinildi, Erman Kılıç geldiği gibi gitti. Ve Milli Takım'ın 4 maçlığına Fatih Terim'e teslim edilmesi, fitili ateşledi. Terim, sezon sonunda bitecek sözleşmesini 2 yıl uzatmak isteyen Galatasaray Yönetimi'ne hala cevap vermedi. İmparator'un TFF'ye imza attığı günden (22 Ağustos) sonra oynadığı 3 lig maçını kazanamayan sarı-kırmızılılar, Avrupa'da da Real Madrid'den tarihi fark yedi.

TEK ÇIKIŞ YOLU DERBİ…

Bu sonuçların ardından Beşiktaş karşılaşmasının önemi bir kat daha arttı. Yani derbi, Galatasaray için bir maçtan fazlası… Olası yenilgi, ligde 5 hafta sonunda zirvenin 9 puan gerisine düşülmesi demek.

Beşiktaş maçını ‘çıkış yolu' olarak gören sarı-kırmızılı takım, derbide tüm planlarını galibiyet üzerine yapıyor. Çünkü Olimpiyat'ta elde edilecek zafer, Ünal Aysal-Fatih Terim arasındaki buzları eritecek ve camiada çıkan çatlak sesleri kesecek ve de barış sağlanacak.

EYVAH YİNE OLİMPİYAT!

3 farklı dönemde Galatasaray'ı çalıştıran Fatih Terim'in bir önceki ayrılığı 2003-04 sezonunda yaşanmıştı. Ali Sami Yen'den çıkıp Olimpiyat'ın yolunu tutan Terim'in Galatasaray'ı istediği sonuçları alamamış ve sezon ortasında ayrılık kaçınılmaz olmuştu. 20 Mart 2004'te Olimpiyat'taki Rize yenilgisinin ardından ceketini asan Terim'in kaderi yine Olimpiyat'ta belli olacak.

DERBİ PRİMİ

Dev maç öncesi Florya'da sıkıyönetim ilan eden Galatasaray Yönetimi, kesenin ağzını açtı. Sarı-kırmızılı futbolculara, Beşiktaş'ı yenmeleri halinde 30'ar bin TL prim verileceği açıklandı. Yöneticiler hafta sonu tesislerde oyunculara moral verecek.

KARTAL AVCISI İMPARATOR

Fatih Terim yönetimindeki Galatasaray geçen 2 sezonda Beşiktaş'a yenilmedi. Aslan, Kartal ile oynadığı son 6 derbinin 3'ünü kazandı, 3'ünde sahadan beraberlikle ayrıldı.

Coşkun ÇELİK / AMK

Yayınlanma Tarihi:08:43,