SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Şu sıralar kalbi sarı-lacivert atan her insanın ortak sorusudur: ‘Kuyt kötüyken neden kesilmiyor?' Evet, Hollandalı yıldızın Aykut Kocaman döneminden kalma böyle bir özelliği var. Sahada çok kötü işler yaptığında, yanındaki pas veremediğinde bile 11'den çıkmıyor, kenara da çok zor geliyor. Ve bu durum teknik direktör Ersun Yanal'ın çevresindeki kişilerin de dikkatini çekmiş durumda.

Öyle ki 33 yaşına basan Hollandalı futbolcunun performansından memnun olmayan bir dostu, Yanal'a geçen günlerde sitemde bulundu. “Kuyt çok kötü oynuyor, neden kesmiyorsun hoca?” diye soran arkadaşına verdiği cevap, esasında oyuncuya bakış açısını net olarak gösteriyor.

‘ÖZELLİĞİ MÜCADELESİ'

İşte Yanal'ın verdiği Kuyt cevabı: “Kuyt iyi oynar, kötü oynar. Biz buna çok fazla bakmıyoruz. Çünkü onun saha içindeki meziyetleri çok farklı. Ben Kuyt'ı Emenike gibi Sow gibi çok yetenekli diye oynatmıyorum. Kariyeri boyunca yetenekleriyle ön plana çıkmamış ki, burada öyle olsun. Onun özelliği mücadeleci yapısı. O saha içindeki liderimiz, ruhumuz. Takımı için elinden ne geliyorsa yapan bir isim her zaman sahada olur.”

ALVES OYUN KUR!

Takımın önde oynamasını isteyen Yanal, Bruno Alves'ten daha fazla öne gelip, ‘oyun kurmasını' istedi.

Ersun Yanal, takım savunmasının ne kadar gelişmesini istiyorsa, defans oyuncularının da o kadar oyunun içinde olmasından yana. Son idmanda Egemen Korkmaz ve Bruno Alves'le özel olarak görüşen tecrübeli teknik adam, iki oyuncudan da futbola katkı yapmaları gerektiğini söyledi.

SKOR LAZIMKEN

Özellikle Portekizli yıldıza oyun kurma görevi veren Yanal, bu yönde özel çalışmalara da başladı. Uzun ve kısa top atmada yetenekli olan Bruno Alves, özellikle skor lazımken orta sahaya gelip oyunu kuracak.

Aykut YILDIRIM/AMK