SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş Kulübü, Avrupa’daki yetenekli gençleri kulübe kazandırmak için çalışma başlattı.

Farklı ülkelerde gönüllü futbolcu izleme ağı (Scouting) kuracak siyah-beyazlı kulüp, bu yolla yıldız futbolcuları küçük yaşlarda takıma kazandırmayı planlıyor. İlk adımı Hollanda’da atılan proje, daha sonra Almanya başta olmak üzere diğer Avrupa ülkelerinde de hayata geçirilecek.

Bu kapsamda Hollanda’da temaslarda bulunan Beşiktaş Kulübü Genel Direktörü Önder Özen ile dış transferlerden sorumlu yönetim kurulu üyesi Erdal Torunoğulları, Beşiktaş’a uzun yıllar hizmet edecek genç, kaliteli ve gelecek vadeden yıldız adayları bulmak istediklerini dile getirdi.

Hollanda Beşiktaşlılar Derneği’nde düzenlenen toplantıda projeleri hakkında bilgi veren Özen, Avrupa’da yaşayan genç ve yetenekli futbolcuları takip ederek Beşiktaş’a kazandıracak gönüllü bir “scout” ekibi kurmak istediklerini söyledi.

Altyapıya verdiği önemden dolayı projenin ilk adımını Hollanda’da attıklarını kaydeden Özen, “Hollanda, dünya futbolunu besleyen en önemli ülkelerden biri. Burada yetişen futbolcular bugün dünyanın en pahalı liglerinde oynuyor. Barcelona’nın oynadığı futbol sisteminin altyapısı bile bu ülke kaynaklı. O yüzden gönüllü futbolcu ağı projemizin ilk adımı için en uygun ülke Hollanda’ydı. İlk adımı burada attık” diye konuştu.

Kuracakları ağ sayesinde büyük takımlar kapmadan, genç yıldızlardan haberdar olmayı ve bunlarla ilgili bir veri tabanı oluşturmayı hedeflediklerini vurgulayan Özen, “Bu kapsamda Hollanda’da önümüzdeki yıl en az bir Türk kökenli, bir de yabancı yıldız adayı futbolcu bulmayı hedefliyoruz” dedi.

Özen, bu yolla alacakları herhangi bir futbolcuya aracılık eden gönüllü “scout”a, transfer ücreti üzerinden prim verileceğini de açıkladı.