SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Çok meraklıydım… Acaba F.Bahçe, Roberto Carlos'un kendini bilmez hücum futbolu yüzünden mi 5'lemişti Sivas'ı yoksa Ersun Yanal'ın bahsettiği o basan, ısıran, parçalayan takım 3. haftada çalıların arasından sekerek yaklaşmış mıydı? MAÇ bitti. F.Bahçe kazandı. Ama bu iki şıktan tercih yapamadım. Kesinlikle doğru cevabı bulamamıştım. Yepyeni şeyler öğretti bana F.Bahçe. ‘Geçen seneden çok farklıyım' dedi bir kere. Geriye düşse bile skoru kovayalan, mantıklı fauller yapan, gücünün yetmediği yerde Türkiye'de pek kullanılmasına alışkın olmadığımız zekasını ortaya koyan bir takım olmuş F.Bahçe.

Bu tabloyu görünce sezon başında ellerinde toplar sopalar, idmanlarda çocuk gibi minderlerin üzerinde sıçrayan futbolcular geldi aklıma. O algıyı, zekayı, koordinasyonu geliştirmek için yapılan, insanların burun kıvırarak baktığı, ‘Oh eğlenceye bak anasını satiim' mealinde yaklaştığı idmanların, F.Bahçe'ye çok şey katacağını gördüm.

Futbol becerisini ayaklardan vücudun üst tarafında doğru çeken bir F.Bahçe gördüm. En büyük eksiğiydi son yıllarda. Özellikle 3 Temmuz sonrası iyice giden kafalar, daha çok ‘düşünme' odaklı.

Maçın içinde yapılan ‘Ersun Yanal faullerine' bir bakın. Yugoslav faulü de derler hani. Veya bir bekin kaptırdığı topta forvetin gelip rakibin açısını kapatmasına. Bunlar maç içinde ufak detaylar olarak gözükebilir ama biz aut çizgisinde kaleye dönmeye çalışan rakibi indirip penaltıya sebep veren futbolculara alışkın olduğumuz için, garip geliyor işte!

Şahıslarla bitirelim… Adına konuşulması gereken 2 oyuncu vardı bence F.Bahçe'de. Biri negatif, biri pozitif. Performansın eksi kısmı Volkan Demirel. Volkan'ın yüzüne baksan 1 büyük rakı içersin, öyle bir keder var suratında. Performansı inanılmaz kötü, sanki bambaşka şeyler düşünüyor sahada.

Diğer taraftaki isim ise Caner Erkin. Dün akşamki sol bek formuyla bence biraz abarttı. Bir sol bekin haddini aşışını izledik. Frikikten yapıştırmalar, ağza top atmalar, gerektiğinde topa sert, yeri geldiğinde rakibe kabadayı ama en önemlisi 90 dakika boyunca heyecanlı. Dünkü galibiyet, 2 gol atan Webo değil, takımının adrenalin iğnesi olan Caner'indi bence. Şimdi daha büyük bir sınavı var Caner'in önünde: İstikrar.