SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bu takımın ruhu var…

16 Eylül 2013

Daha önce defalarca söyledik ama bir kez daha tekrarlamakta fayda var. İki camia arasındaki husumet futbolun ruhuna hiç yakışmıyor ve bir an önce sonlanması gerekiyor. İki kulüp için ‘düşman kardeşler' benzetmesini yapsak abartmış olmayız. Birbirinden futbolcu alıyorlar, hoca alıyorlar ama aradaki suni düşmanlık bitmiyor. Beşiktaşlılar'ın, Anadolu'daki futbol potansiyeli en yüksek kentinde maç seyretme hakkı olmalı, tıpkı yeşil-beyazlıların İstanbul'da takımlarını izleme hakkı gibi…

Gol ‘geliyorum' dedi

Kartal, Bursa savunmasının zayıf halkasını çok doğru tespit etmiş. Oğuzhan'la sağ stoper Civelli'nin üzerine yüklendi. Üst üste gelen sinyaller golün habercisiydi. Almeida ve Sivok derken maç Beşiktaş için ilk devre bitmeden bitti. Oyunun ilk anlarından itibaren sahadaki futbol, kazanını işaret etti. Bu iki gole reaksiyon veremeyen Bursa kötü durumda. Karaman'ın ardından Daum da ilaç olamamış. Escude geçen sezon sefilleri oynadığı Bursa'da bu kez defansif futbol dersi verdi. Attığı gol pastanın kreması oldu.

Atiba, Batalla'yı sildi

Tek ön libero oynayan Atiba hem Batalla'yı bitirdi hem orta sahadaki bu ağır yükün altından kalktı. Kanadalı, yakaladığı istikrarı sürdürüyor. Veli gibi formda birini tek kişilik performansıyla aratmadı.

Beşiktaş bu sezon transferde en nokta atışı yapan takım konumunda. Kapalı kutu Ramon ilk maçında hem de zorlu Bursa'da “Aranan sol bek benim” mesajı verdi. Brezilyalı'nın ayağı çok düzgün ve topa sert.

Bilic kenarda bir basketbol koçu gibi takımını yönetiyor, maçın her an anına ortak, skor üstünlüğünü yakaladıktan sonra bile kulübeye girip arkasına yaslanmıyor. Yıllardır kulübeye böyle bir aksiyon lazımdı.

G.Saray'ı yenerse…

Erciyes deplasmanını bir kenara bırakırsak Beşiktaş 3 önemli sınavı gol yemeden kapatmayı başardı.

Kendileri için Anadolu'daki en zor deplasmanı beklemediği kadar kolay geçti. Bu takımın ruhu var ve her hafta üstüne koyarak gelişiyor. Bursa'da futbol olarak zirve yaptı. Şimdi önünde büyük bir fırsat duruyor. Gerçi o maçın stres eşiği yüksek olacak ama son dönemde şansının tutmadığı Galatasaray'ı da geçerse Beşiktaş 5. haftada şampiyonluk havasına girer.

Bu arada 70'te sahaya sırtını dönen yeşil-beyazlı tribünlerin, yönetime mesajı netti. Bursaspor'u yıllardır kendi sahasında bu kadar etkisiz, coşkusuz ve silik görmemiştim.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek