SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Slovenya'ya büyük umutlarla gitmiştik. Şansımızı zorlayacağımızı düşünüyorduk ama grup maçlarını 5. sırada bitirip elenmek hesapta yoktu. Milli Takım Başantrenörü Bogdan Tanjevic ile yollar ayrıldı; camia yeni hocanın kim olacağını konuşmaya başladı. Adı geçen ilk kişi, son iki yılın şampiyon koçu Galatasaray'ın başantrenörü Ergin Ataman'dı. O soruyu muhatabına sorduk. Yanıt netti: Reddedemem…

SÖZ ŞİMDİ ERGİN ATAMAN’DA:

Önce şu bilinmeli. Böyle bir teklif yok. Tüm konuşmalar olasılık üzerine gerçekleşiyor. Kamuoyu ve sokaktaki insanın beklentisi üzerine de bu tarz spekülasyonlar çıkabiliyor. Nasıl ki Fatih hocaya gönülden bağlıysa kamuoyu, basketbolda da bir Türk antrenörün takımı Avrupa'da zirveye taşıması isteniyor. 4-5 önemli koçumuz var. Gönül istiyor ki bunlardan biri Türk Milli Takımı'nın başında olsun. Kulüp takımlarını çalıştıran antrenörlerin milli takımı çalıştırması olağan. Burada kararı verecek olanlar federasyonlar ve kulüpler. Bana gelirsek… Türk antrenör olarak milli takımdan gelebilecek olası bir teklife ‘Hayır ben teklifi reddediyorum' deme lüksüm yok. Oyuncunun oynamama lüksü yoksa bizim de böyle bir lüksümüz yok. Bu bizim kapıda beklediğimiz ve görev hazır olduğumuz anlamına da gelmesin. Bu federasyon ve kulüp yetkililerinin yapacağı toplantılar sonrası verilecek kararlar neticesinde belli olur.

9-10 BİN KOMBİNE ALINMALI 

Geçen sezon final serisinde birçok taraftar maça gelemedi. Euroleague'de ve ligde önemli maçlar oynayacağız. Daha modern bir salona geçelim istedik ama Sinan Erdem'de tenis turnuvası nedeniyle salon bize kapalı. Maçlar için tam bir garanti alamadık. Her an başka bir organizasyon da karşımıza çıkabilirdi. Kombinelerin Abdi İpekçi'ye taşınması da mümkün görünmüyordu. İpekçi'de devam kararı aldık. Kombineler satışa çıktı. Taraftardan isteğim kombinelerle bize güç vermek ve bizi güvende hissettirmeleri. Futbolda 50 bini zorlayan Galatasaray, basketbolda 9-10 bin kombineyi yakalamalı.

HEDEF YİNE AYNI

Geçen yıl Fenerbahçe, Banvit ve Anadolu Efes güçlü kadrolar kurmuşlardı. Şimdi de hedefimiz şampiyonluk unvanımızı korumak. Rakiplerimiz kadrolarını güçlendirdi, biz de eksik noktalara temeli koruyarak takviye yaptık. Aynı hedefle yolumuza devam edeceğiz.

EUROLEAGUE’İN DAİMİ TAKIMI OLACAĞIZ

Euroleague taraftarımız için çok önemli. Bu ligin daimi takımı olacağız. Grubumuz dengeli. Malaga, Olympiakos, Siena, Bayern Münih… Herkesi yenip birinci olma şansımızı da var grupta kalma şansımız da. Diğer Türk takımlarının grupları belki daha güçlü görünüyor ama biz önce gruptan çıkacağız sonra ilerisini düşüneceğiz.

MACVAN TEKLİF GELİRSE GİDER

7. Yabancıyı tescil edemediğimiz için Milan Macvan'ı sadece Euroleague'de kullanacağız. İyi bir teklif gelirse gidebilir de. 6 yabancıyı da rotasyon yapacağız, kim formadaysa ve taktik koşullarımıza göre forma vereceğiz.

OYUNCULAR LİGE YETİŞİYOR

Millilerin geç geleceğini düşünüyorduk. Kadrodaki diğer isimleri alıştıkları mevkide oynatmak için bir oyun kurucu getirdik. Russell Walker… Diğer oyuncuları da maç ritmine sokmayı başardık. Sardunya'da 2 turnuvada tam kadro yer alacağız. Arroyo ve Markoishivili de bu turnuvada olacak. Cevahir de sezona yetişecek.

SPANOULIS NEDEN GELMEDİ?

Spanoulis transferini yakından takip ettik. Olympiakos ile sözleşme imzalamadan bir gün önce kendisiyle konuştum. CSKA ve Barcelona'dan da teklifler olduğunu ancak bize yakın olduğunu söyledi. Olympiakos ülkedeki krize rağmen oyuncuyu ikna etti. İzlenimim bize geleceği yönündeydi. Bakarsınız ilerleyen yıllarda Galatasaray'da oynar.

Metecan KANBUR/AMK