SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Siyah-beyazlı takım, önündeki iki zorlu maçı da kazanırsa 15 puana ulaşacak ve kendi rekorunu kıracak. Ancak daha önemlisi, Aslan ile farkı 9'a yükseltip ezeli rakibini taca atma fırsatı bulacak.

Çünkü iki maçta 6 puan, siyah-beyazlı takıma lige en iyi başlangıç rekorunu egale etmesi anlamına gelecek. Bunun yanında Beşiktaş'a ligin iplerini erkenden eline alma fırsatı da sağlayacak. Son iki sezonun şampiyonu ve kadrosu ile şampiyonluğun en güçlü adaylarından Galatasaray'ın üst üste yaşadığı puan kayıpları sonrası Beşiktaş bugün sahaya farkı 6 puana çıkartmak için çıkacak. Siyah-beyazlı takım önümüzdeki hafta da Cimbom'u Olimpiyat'ta ağırlayacak. 80 bini bulması beklenen taraftarının da desteğiyle derbide alınacak olası bir galibiyet bir anda Aslan'la puan farkını 9'a çıkartacak. Beşiktaş bunu başararak henüz ligin başında en ciddi rakiplerinden biriyle arayı oldukça açmış olacak.

BİR ŞAMPİYONLUK BİR 3.’LÜK

Taraftarlar üst üste gelen iki zorlu maç için “6 puanı al, Cimbom'u bitir” derken iki önemli istatistik dikkate çarpıyor. Beşiktaş tarihinde iki kez lige 5'te 5 ile başladı. Önce Daum yönetiminde 1994-95 sezonuna 15 puanla başladı Beşiktaş ve sezon sonunda da 79 puanla şampiyonluğa ulaştı. Kara Kartal'ın 5'te 5 ile başladığı diğer dönem ise kabus gibi biten 2003-04 sezonu idi. Bir önceki sezon 100. yılında şampiyon olan Beşiktaş'ın, 9 puan farkla lider bitirdiği sonraki sezonu, 2. devredeki düşüşle faciaya dönmüş siyah-beyazlı takım 62 puanla 3.'lükte kalmıştı. Beşiktaş tarihinde hiç ilk 6 maçını kazanamadı.

Ersoy ÖZDEM/AMK