SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, “Camiaları yöneten insanlar risk almak ve kriz söylemlerinden daha fazla doğruyu söylemek zorundadırlar. Değerli başkanı tebrik ediyorum. İlk defa Bursaspor, Allah rahmet eylesin İbrahim Yazıcı’dan sonra ilk defa dürüstçe ve cesurca bir açıklama yaptı” dedi.

Orman, Bursa Beşiktaşlılar Derneği’nin Sheraton Otel’de düzenlenen 20. Kuruluş Yıldönümü etkinliğine katıldı. Etkinlik öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Orman, her takımın sahaya kazanmak için çıktığını, ancak dostlukların sahada ve televizyon başında maçı izleyenlere keyif vermesinin bundan daha önemli olduğunu söyledi.

Kendisinin geçen sene başlattığı ve sürekli telaffuz ettiği “Bursaspor ile Beşiktaş camiaları arasındaki gereksiz husumetin sona erdirilmesi” konusunun artık Bursaspor cephesince de dile getirilmeye başlandığını belirten Orman, bundan dolayı da çok mutlu olduğunu vurguladı.

Orman, Bursaspor ile Beşiektaş camiaları arasındaki husumetin sonlanmak üzere olduğunu ifade ederek, “Ben sık sık Bursa’ya geliyorum. Bursasporlu taraftarlar yanıma geliyor, sohbet ediyoruz, fotoğraf çektiriyoruz. Hiçbir terbiyesizlik ya da olayla karşılaşmıyoruz. O yüzden mutluyuz. Sahadaki skordan daha fazla benim açımdan dostluk ve oluşacak güzel hatıralardır” diye konuştu.

– “Beraber adımlar atacağız”

Bursaspor Kulübü Başkanı Erkan Körüstan’ın dün yaptığı, “İki takım taraftarları arasındaki gerginliğin sona erdirilmesi ile ilgili Fikret Orman ile birlikte çaba göstereceğiz” açıklamasının anımsatılması üzerine Orman, şunları söyledi:

“Camiaları yöneten insanlar risk almak ve kriz söylemlerinden daha fazla doğruyu söylemek zorundadırlar. Değerli başkanı tebrik ediyorum. İlk defa Bursaspor, Allah rahmet eylesin İbrahim Yazıcı’dan sonra ilk defa dürüstçe ve cesurca bir açıklama yaptı. Biz Beşiktaş camiası olarak bunu çok hoşnut karşıladık. Biz de aynı doğrultudayız. Çok değerli dostumuzdur Bursaspor başkanı. Beraber adımlar atacağız. Bence zaten sonuna geldi. Bitecek bu işler.”

Fikret Orman, ligin ikinci yarısına İstanbul’da oynanacak Beşiktaş-Bursaspor maçına yeşil-beyazlı taraftarların alınmasına ise eşitlik ilkesi gereği sıcak bakmadığını belirtti.

Orman, Beşiktaş camiası olarak sezon başında İl Spor Güvenlik Kurulu’nun rakip takım taraftarlarının maça alınıp alınmamasına ilişkin toplantısında “alınmalı” yönünde görüş bildirdiklerini, ancak bu yönde karar çıkmadığını söyledi.

Orman, Trabzonspor ile yaptıkları maçta rakip takım taraftarlarının gelmesini istediklerini anlatarak, şöyle devam etti:

“Fakat diğer takımlar bunu istemedikleri için oluşmadı. Diplomaside de mütekabiliyet, eşitlik ilkesi vardır. Bu devrede biz gelemediğimiz için ikinci devrede Bursaspor’un gelmesine eşitlik ilkesi açısından çok sempatiyle bakmıyorum açıkçası ama iki tarafın da birbirinin maçlarına gitmesi gerekir.

Maalesef bizim taraftarımız maça gelemedi. İkinci devredeki sürece bakarız. Ben her konuda pozitif bakıyorum. Bursa’da benim çok iyi dostlarım var. Beşiktaş’ın yüz binlerce taraftarı var Bursa’da. Bu husumet ve olaylar, hem de hiçbir nedeni olmayan bu olaylar artık hepimizi üzmekte. Artık geçen seneden beri epey bir yol aldık. Bizi üzecek hiçbir şeyle karşı karşıya kalmıyoruz.”