SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Gülememek!

11 Eylül 2013

Olimpiyat şehri İstanbul'un merkezi Kasımpaşa'da U21 maçı biber gazı yüzünden yarıda kalırken, yine gencecik bir adam ölüme yollanmışken, insanlığın gol yiyip durduğu saatlerde başladı maç. Maçla birlikte Romanya “darbeli” bir futbol yansıtıyordu sahaya; sert ve yüksek tempolu bir başlangıç. Romanya'nın darbeli oyunu, maçın ritmini buluşuyla yalnızca 1 ve 2. bölgedeki sertliğe bıraktı yerini. Bu ritmin oturmasında ise bizim kısa-net paslarla oyunu genişletmemiz ve göbeğe gömülmeyişimiz etkiliydi elbet.

Töre’nin kanadı fazla işlemese de Caner'in, özellikle çizgiden çıkarttığı top ve Burak'a kestiği kadife ortayla birlikte, oyun içi etkinliği üst düzey isabet taşıyordu. Romanya'nın göbeği daraltıp sıkıştırması Selçuk'un katkısını düşürürken sorumluluğu açık oyuncularına veriyordu. Ve bu yüzden ilk yarı yediğimiz hücumlarda Töre-Gönül kanadı rol oynarken, gününde olan Caner'in koridoru bir nevi takımı hayatta tuttu. Kısacası özellikle ilk yarı bir kahramana ihtiyacımız vardı ve sahneye Caner çıktı.

Töremiz bu muydu?

Töre, eksantrik bir oyuncu. Kariyeri için en tehlikeli şey belki de form tuttuğu dönemlerin hemen ertesindeki maçlar. Topu aldığında takım karakterinden farklı oyun sergiliyor ve tempoyu bitiriyor… Ya da daha mühim bir örnek; dakika 51, Töre yüksek topu sırtıyla güzel kontrol ediyor fakat uzun uzun pas isteyen Gönül'e bir türlü topu bırakmıyor. Ve Gökhan Gönül şiddetle isyan ediyor. Bizi maç boyu zorlayan sağ kanadımızın neden işlevsiz olduğunun en güzel özeti bu sanırım. 2. yarı ortadaki kısırlığı açmak için göbeğe çekilen Töre, boğuldukça boğuldu ve takım arkadaşları dahil herkesi öfke nöbetlerine sevk etti.

Filmin sonu…

Üretkenlik gösteremeyen rakibin direnç kaybı ve son 10 dakikadaki karşı darbemiz çölde vaha gibiydi. Geçen maç “Romanya maçında filmin sonu belli olur” demiştim; artık bu ivmeyle çıkabiliriz gibime geliyor. Ama yine de gülemiyorum. Ne demiş Edip Cansever; “Gülmek bir halk gülüyorsa gülmektir!” Kısaca dün sahada kazandık ama diğer her yerde yine mağlup kaldık…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek