SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

‘Olmak ya da olmamak' işte bütün mesele bu… Andorra'yı 5'ledik ama asıl rakip Romanya. Bugün tarih yazmak da elimizde, Brezilya uçağının ardından beyaz mendil sallamak da…

Türk futbolu için tarihi gün geldi çattı… Teknik direktörlüğe Fatih Terim'in gelişiyle şahlanan A Milli Takım, en kritik sınavına çıkıyor. Rakip ikincilik için çekiştiğimiz Romanya. Saat 21.00'de başlayacak mücadele için İmparator takımını hazırladı. Puan kaybına kesinlikle tahammülümüz yok. “Bu yolun sonu Brezilya” diyorsak bu maçı ‘söke söke' alacağız.

Ve bu fırtınalı denizde gemiyi kıyıya yanaştıracak ‘en iyi kaptan' Fatih Terim de dümende. Şimdi isteğimiz İmparator ve ordusundan 2008'deki gibi bizleri sokaklara dökmeleri. Atatürk'ün dediği gibi “Muhtaç olduğunuz kudret damarlarınızdaki asil kanda mevcuttur.” Milyonların duaları, Ay-yıldız aşkıyla durmadan saldırın. Çünkü “Siz bitti demeden” bitmez!

Zayıf Andorra'yı 5'ledik ve Romanya'ya geldik. Bükreş'teki karşılaşma 21:00'de başlayacak ve Türkiye'de hayat duracak. Galibiyet, 2014 Dünya Kupası ümitlerinin yeniden doğması demek!

A Milli Takımımız 2014 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri D Grubu'ndaki sekizinci maçında bugün deplasmanda Romanya ile karşılaşacak. Bükreş'teki National Stadyum'da 21:00'de başlayacak ve Star TV'den naklen yayınlanacak karşılaşmayı Norveçli Oddvar Moen yönetecek.

TÜRKİYE 10 PUANLA 4. SIRADA

Abdullah Avcı yönetiminde ilk 6 maçta hayal kırıklığı yaratan ve ilk 2 şansını zora sokan Milli Takım artık Fatih Terim'e emanet. Ve Terim'in kulübede olduğu ilk milli maçta Andorra'ya fark attık, moral depoladık. Bükreş'te alınacak galibiyet, 4. sırada olduğumuz grupta üst basamaklara tırmanmak ve Dünya Kupası play-off şansının artması demek! Aksi sonuç ise Brezilya rüyasının matematiksel olarak da bitmesi demek.

Fatih Terim ile ay-yıldızlılar önceki senelerde zor deplasmanlardan alnının akıyla ayrıldı, “Tarih tekerrürden ibarettir” demek için tam zamanı.

FATİH TERİM YÖNETİMİNDE UNUTULMAZ MİLLİ ZAFERLER

26 Nisan 1995 Rakip İsviçre, yer Bern. O zamana kadar tarihinde Avrupa Şampiyonası görmemiş Türkiye, Hakan Şükür'ün füzesiyle öne geçti, ev sahibi ekip Hottiger ile cevap verdi. İkinci yarıda Ogün'ün attığı gol, Terim yönetimindeki Milli Takım'a EURO-96'yı müjdeledi. 7 Eylül 2005 Rakip Ukrayna, yer Kiev. Grupta herkesi yenen Ukrayna istim üstünde, Ersun Yanal'ın yerine gelen Fatih Terim mucize peşinde. Tümer Metin attı, 1-0'lık skorla Türkiye ikinciliğe yol aldı ve 2006 Dünya Kupası için play-off oynama şansı yakaladı. 17 Kasım 2007 Rakip Norveç, yer Oslo. Erik Hagen ile maçın başında öne geçti ev sahibi. Terim'in talebeleri pes etmedi. Emre Belözoğlu skoru eşitledi, Nihat'ın volesi 2-1'lik galibiyeti getirdi. Grupta ikinciliğe çıkan Türkiye, Avrupa Şampiyonası'na vize aldı ve EURO-2008'de tarih yazdı. 10 Eylül 2013 Rakip Romanya, yer Bükreş. Fatih Terim varsa, umut da vardır. Neden olmasın?

BOL ŞANS ESTONYA!

Bugün gözler Bükreş'te, kulaklar Budapeşte'de olacak. Romanya'dan galibiyetle dönmekten başka şansı olmayan Türkiye, Macaristan'ın 21:30'da konuk edeceği Estonya'ya kaybetmesini bekleyecek. Hollanda ise 21:30'da Andorra ile deplasmanda karşılaşacak.

Mehmet ÖZCAN/AMK