SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ferdinand’dan Türkiye örneği

İngiliz oyuncu Rio Ferdinand, İngiltere'nin milli düzeyde başarılı olması için yabancı kısıtlamasında Türkiye'deki modeli örnek alması gerektiğini vurguladı.

Güncellenme: 15:07, 08/09/2013
Ferdinand’dan Türkiye örneği

İngiltere’nin milli defans oyuncusu Rio Ferdinand, milli takımın başarılı olması için Premier Lig’de yabancı sayısının kısıtlanması gerektiğini vurgulayarak, Türkiye’nin uyguladığı yabancı sınırlamasını övdü.

The Mail gazetesine konuşan 34 yaşındaki Ferdinand, Premier Lig’de artan yabancı futbolcu sayısına önlem alınmadığı takdirde İngiltere Milli Takımı’nın uluslararası turnuvaları kazanma şansının bugünkünden bile daha az olacağı değerlendirmesinde bulundu.

Manchester United’ın tecrübeli savunma oyuncusu, Premier Lig’de yer alan İngiliz futbolcu sayısının çok azaldığını vurgulayarak, “Bu durum tabii ki milli takımı da etkiliyor. Manchester City ile Newcastle United arasında oynanan son maçı ele alalım. Sahaya çıkan 22 futbolcudan çok azı İngiliz oyuncuydu” şeklinde konuştu.

Bu durumu “rezalet” olarak değerlendiren Ferdinand, sahada oynayan İngiliz oyuncu sayısının artırılması için yeni uygulamalara ihtiyaç olduğunu savundu.

Birçok takımda kadroya giremeyen İngiliz futbolcular olduğunu hatırlatan Ferdinand, “Biz ise hala Dünya Kupası’na gideceğimizi umuyoruz, ne ala!” ifadesini kullandı.

Türkiye’deki yabancı statüsüne övgü

Premier Lig’deki yabancı oyuncu sayısının kısıtlanması gerektiğini savunan Ferdinand, Türkiye’nin bu konuda model alınabilecek bir ülke olduğunu ve bu sayede genç Türk yeteneklerin gelişiminin sağlandığının altını çizerek, düşüncelerini şöyle açıkladı:

“Aynen Türkiye’nin yaptığını yapardım, yabancı sayısını kısıtlardım. Türkiye’de kulüpler kadrolarında 10 yabancı bulundurabiliyor ve bunların en fazla 6 tanesini 18 kişilik maç kadrosuna dahil edebiliyor. Avrupa yasalarının böyle bir ‘yasal sayı’ durumuna izin vermeyeceğinin farkındayım. Bu nedenle yapılamıyor. Buna rağmen, İngiliz futbolunu, mirasını ve geleceğini korumanız için buna benzer bir sınırlama mutlaka getirilmeli.”

İngiltere Futbol Federasyonu Başkanı Greg Dyke, yaptığı açıklamada, İngiltere Premier Lig’de oynayan yerli futbolcu sayısının çok azaldığını ve bu yönde endişe verici bir moda oluştuğunu dile getirmişti.