SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş Kulübü Futbol Genel Direktörü Önder Özen, sakatlığı sonrası takıma yeni dönen İsmail Köybaşı’nın önünü kesmemek adına o pozisyona kiralık olarak Ramon de Morais Motta’yı aldıklarını söyledi.

Ramon için BJK Nevzat Demir Tesisleri’nde düzenlenen imza töreninde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Özen, İsmail Köybaşı’nı kulübün geleceği adına çok önemsediklerini kaydetti.

Takımlarında sakatlıkları bulunan iki önemli oyuncu olduğunu dile getiren Özen, “Bunlardan biri İsmali Köybaşı. Takımla çalışmalara başladı ve sahalara dönmesine de az kaldı. Umarım en iyi şekilde dönecektir. Bir diğeri ise Uğur Boral. Her ikisi de milli oyuncular. Onların takıma döneceğini hasap ederek ve özellikle genç İsmail’in önünü kesmeme adına, pozisyonuna geçici çözüm arayışındaydık. Bu çerçevede çok sayıda oyuncuyla temaslar oldu. Eğer kiralık oyucu bir proje değilse ki, bizde Gökhan Töre’nin olduğu gibi, transfer döneminin sonuna isabet ediyor takıma katılmaları. Ramon da böyle bir oyuncu” dedi.

Kendileri için İsmail Köybaşı’nın çok daha önemli bir oyuncu olduğunu anlatan Özen, “Öncelikle takım planlamasına ve gelecek yılki yabancı sınırlamasına baktığımızda, İsmail Köybaşı’nın önemi çok fazla. Bu yüzden geçici bir çözüm düşündük. Eğer kalıcı bir çözüm düşünseydik, çok önceden bonservsiyle bir oyuncu alabilirdik. Bu arada Ersan Adem Gülüm’e de parantez açmak istiyorum. Pozisyonu olmamasına rağmen oynadığı maçlarda elinden geleni yaptı. Ona da teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.

Transfer dönemi sonunun, takım planlarının tamamlandığı, gelecek ve gidecek oyuncuların belirlendiği bir süreç olduğunun altını çizen Önder Özen, “Alexander Büttner’i kulübü Manchester United kiralık olarak verebileceğini söylemişti ama istedikleri bazı transferleri yapamayınca bırakmadılar. 1 Haziran tarihinden itibaren çok oyuncuyla temas oldu. Ramon da listede olan isimlerden biriydi. Kulübü kiralık olarak vermek istemiyordu ilk önce ama geldiğimiz noktada bu mümkün oldu” ifadelerini kullandı.

“Geniş bir kadro kurduk”

Önder Özen, yaptıkları transferlerden memnun olup olmadıkları şeklinde yöneltilen bir soru üzerine, şöyle konuştu:

“Kusursuz bir iş yaptığımızı söyleyemeyiz, belki hatalar da yapmışızdır ve bunu zaman gösterecektir. Geniş bir kadro kurduk. Kaliteli oyuncularınız var. A Milli Takım’a 6 oyuncu gönderdik. Avusturya Milli Takımı’nda da Veli Kavlak var. Dün burnu kırıldı, kendisine bu arada geçmiş olsun dileklerimi gönderiyorum. Yaş ortalamamızı düşürdük. Genç, gelecek vaad eden ve bugünlere de katkı yapabilecek oyuncularımız bulunuyor. Önümüzdeki senenin planını Türkiye Futbol Federasyonu’na sorduğumuzda, yabancı sınırlamasında 5+0+3 kuralının uygulanacağını söylediler. Daha önceden alınmış bir karardı ama bir kez daha teyit etmek istedik. Benim Türkiye için bakışım, eğer kulüpler Avrupa’da üst düzeyde yarışmak istiyorlarsa, oyuncu havuzları büyük olmalı. Bunun koşulu da yabancı sayısının serbest bırakılması. Buna karşı değilim ama kurala bakarak transfer yapmak zorundayız. Kuralların değişmeyeceğini öngörerek transferler yaptık. Yaptığımız iş bu anlamda son derece akılcı. Gelecek sezon fesih yapmak zorunda değiliz. Hatta kontenjan açığımız olacak. Diğer kulüpler kontrat fesih etmek durumunda kalabilerler. Bizim bu anlamda avantajlı olduğumuzu, kuralı iyi analiz ettiğimizi düşünüyoruz. Bana göre verimli bir transfer dönemi geçirdiğimizi söyleyebilim.”

“Gökhan Töre’nin bonservisini almak istiyoruz”

Rusya’nın Rubin Kazan takımından kiraladıkları milli oyuncu Gökhan Töre’ye övgülerde bulunan Özen, bu oyuncunun bonservisini almak istediklerini kaydetti.

Özen, Gökhan Töre’nin uzun zamandır Türk futbolseverler tarafından bilindiğini aktararak, şu ifadeleri kullandı:

“Türk futbolunda eksik olan bir oyuncu tipi olduğunu düşünüyoruz. Problem çözme kabiliyeti gelişmiş bir isim. Kapanan takımlara karşı kilit açmada etkili olabileceğine inanıyoruz. Çok büyük potansiyeli var. Biraz menajerlerinin doğru değerlendirme yapmamaları nedeniyle potansiyelinin altında kaldı. Büyük kulüplere gitti, büyük kontratlar yaptı ama genç oyuncular için kulüp tercihi, potansiyelini ortaya çıkarabilecek ekipler olmalı. Her zaman doğruyu bulamayabilirsiniz. Rubin Kazan’dan sonra Beşiktaş’ı tercih ederek çok doğru bir karar verdi. Doğru bir ekibin içine geldi. Onu anlayan bir teknik adamı, birlikte olmaktan keyif alan takım arkadaşları var. Tahminim, ocak ayından sonra performansı çok daha artacak. Maç oynamasıyla birlikte potansiyeli ortaya çıkacak ve hizmetleri artacak. Gökhan Töre’nin bonservisi için çalışma yapmak istiyoruz. Kolay olmayacağını biliyoruz ama deneyeceğiz. İlk devre bitmeden çalışmalara başlayacağız.”

Özen, Almeida ve Fernandes’le sözleşme uzatmak için çalıştıklarını da aktararak, “Almeida’da küçük ayrıntılar üzerinde çalışıyoruz. Fernandes ise tahminim bir ay içinde sözleşme yenileyecektir. Böyle olacağını düşünüyorum. Çünkü biz çok istiyoruz ve Fernandes de Beşiktaş kadar istiyor. Taraftarlarca ne kadar sevildiğini, önemsendiğini biliyor. Değerli olduğu yerde kalmak istiyor. Bunu defalarca söyledi. Biz de ne kadar özel bir oyuncu olduğunun farkındayız. Umarım en kısa sürede imzalar atılır ve kulübünde kalır. Onunla ilgilenen bir kulüp varsa da kontratının son 6 ayına kadar izin alması gerekiyor. Bize gelen bir izin talebi yok” diye konuştu.

“İstifayı aklımdan bile geçirmedim”

Önder Özen, zaman zaman basında istifa edeceği yönünde çıkan haberlerle ilgili olarak, böyle bir düşünceyi hiçbir zaman taşılmadığını söyledi.

Beşiktaş Kulübü’yle 22 Mayıs 2013 tarihinde sözleşme imzaladığını hatırlatan Özen, şöyle konuştu:

“Sıkıldığım, bunaldığım dönemler oldu. Hayatımda ilk kez futbol direktörlüğü yapıyorum ve daha önce bunu yapan birini de görmedim. Görseydim, gider danışırdım. Okulu da yok. Beraber çalıştığım arkadaşlarımla bir yol bulmaya, ‘nasıl çalışılır?’ anlamaya çalıştık. Elimizden geleni yaptık. Sağlığımdan endişe ettiğim, yorulduğum dönemler olmuştur ama asla bir kez dahi istifayı aklımın ucundan geçirmedim. Buna teşebbüs etmedim. Özellikle Sayın Fikret Orman’ın ciddi desteği olmuştur. Slaven Bilic’le de tahminimden çok uyumlu çalışıyoruz. Bunlar bana güç veriyor.”

“Geniş kadro sorun yaratmayacaktır”

Önder Özen, ellerinde çok sayıda futbolcu bulunması konusunda, geniş kadronun sorun yaratmayacağını düşündüklerini aktardı.

Bu geniş kadronun bazen dezavantaj gibi görünebileceğine dikkati çeken Özen, sözlerini şöyle tamamladı:

“Teknik direktörümüz Bilic, güçlü bir karakter. Uluslararası bir teknik adam. Büyük yıldızlarla çalıştı. Bunlarla baş etmesini bildi. Bizde de önemli oyuncular var. Oynamayan veya antrenmanda az ilgi gördüğünü düşünenler olacaktır. Ama profesyonel futbol böyle. Eğer oyuncu iyi rekabet ederse, kadroya gireceğini biliyor. Oyuncuya düşen, hocanın karakterine saygı duyup, Türkiye’nin en büyük kulübünde oynadığını bilmem. Beşiktaş formasını giyen 30 kişiden biri olduğunu hissedecek futbolcu. Takım için önemli olduğunu hissedecek ve antrenör ekibinin kararlarına da saygılı olacak. Sorun çıkacağını düşünmüyorum. Hocamız güçlü bir karakter ve starlarla çalışmaya alışık. Bu durumun üstesinden gelecektir.”

Yayınlanma Tarihi:19:48,