SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Olimpiyat başka bahara!

Bir olimpiyat adaylığı maceramız yine hüsranla bitti. “Bu kez oldu” dediğimiz anda yine kaybettik. Tokyo 60 oy alarak 2020 Olimpiyatları ev sahipliğini alırken biz 36 oyda kaldık

Güncellenme: 00:20, 08/09/2013
Olimpiyat başka bahara!

Ve yine hüsran… Yıllardır peşinden koştuğumuz olimpiyat sevdamızda yine mutlu sona ulaşamadık. Arjantin'de sabahın erken saatinde başlayan sunumlarda ilk sırayı İstanbul aldı. Katılımcılar büyük bir dikkatle “İstanbul'u dinlediler”. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Gelin beraber köprüler kuralım” sözleriyle mesajını verdi.

70 DAKİKA SÜRDÜ

Heyetimizin sunumu yaklaşık 70 dakika sürdü. IOC Başkanı Rogge, Başbakan Erdoğan'a “Şimdiye kadar gerçekleştirdiklerinizle gurur duyabilirsiniz, örnek oldunuz” diyerek özel diploma verdi. Sunumun ardından İstanbul 2020 için basın toplantısı yapıldı ve Madrid ve Tokyo'nun sunumları sonrası oylama saati beklenmeye başlandı.

YOK BÖYLE HEYECAN!

Türkiye saatiyle 21:45'te oy numaraları ve aday kentlerin isimleri eşleştirildi. İstanbul'a 8, Tokyo'ya 2, Madrid'e ise 4 numara çıktı. İlk tur elemesi için üyeler düğmeye basmaya hazırdı. Biz 31 oy bekliyorduk. Hesap çarşıya uymadı. Oylamadan çıkan ilk sonuç Tokyo'nun 42 oyla finale çıktığı, İstanbul ve Madrid'in 26'şar oyda kaldığıydı. Bir şehir daha elenecekti ve bir oylama daha yapılacaktı! Bu kez sevinçli haber geldi. 94 oyun 48'ini alan İstanbul, Madrid'i 1 oy farkla geçerek Tokyo ile finale yükseldi.

Saatler bu kez 23:20'yi gösteriyordu. Tüm dünya sessizliğe büründü. IOC Başkanı Rogge'un ağzından çıkan “Tokyo” sözcüğü umutlarımızı bitirdi. Türkiye'de ekran başına kilitlenenleri ve salondaki vatandaşlarımızı yıktı. Vuslat 2024'e kaldı.

 

Yayınlanma Tarihi:22:03,