SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İstanbul, Tokyo ve Madrid’in aday ülkeler olarak katıldığı Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından düzenlenen 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın açılış töreni gerçekleşti. Türkiye adına son sunumu İstanbul 2020 Olimpiyat Komitesi Başkanı Hasan Arat yaptı.

* Arat, Türk heyetindeki isimleri tanıttıktan sonra Türkiye’nin tanıtım filmi izletildi.

OLİMPİYATLARI İSTİYORUZ!

Geçmişe gidelim… Tarihler 7 Eylül 2011'i gösterirken Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, 2020 Olimpiyat Oyunları'na aday olacağımızı açıkladı. Daha önce 4 kez aday olup İstanbul'a getiremediğiniz o meşhur beş halka için bu kez yola çok daha sağlam adımlarla çıktık. Özellikle devlet, Olimpik ruha sarılıp bu işin tamamen arkasında durdu. Ardından da sponsorlar geldi. Türkiye'nin dev şirketleri bir bir desteklerini açıkladı. Sonunda büyük bir güce kavuşan Türkiye, rakipleri Tokyo ve Madrid'in önüne geçti. Ve büyük gün geldi çattı. Bugün 23:00'te IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) Başkanı Jacques Rogge'nin ellerinde bir kağıt açılacak ve 2020'yi kimin kazandığı belirlenecek. 7'den 70'e, Edirne'den Ardahan'a, Türk'ü, Kürdü, Lazı, Çerkez'i ile ‘tek yürek' olduk, Olimpiyatları istiyoruz.

SEN GEL TOKYO!

Herkes 23.00'e kilitlenmişken Türkiye'nin şansı doğal olarak cevabı en merak edilen soru. Kafilemizdeki herkesin ortak görüşü İstanbul'un finale kalacağı yönünde. İlk turda ne İstanbul ne Tokyo ne de Madrid'in oyların %50'sini alarak Olimpiyatı kazanması beklenmiyor. Kafilemizin finalde isteği rakip ise Tokyo. Fukushima nükleer santralindeki sızıntı nedeniyle yiyeceklerin bile etkilenmesi Japonlar için dezavantaj. İstanbul'un finale Tokyo ile kalması halinde Olimpiyatları almamıza kesin gözüyle bakılıyor. Finalde Madrid'in gelmesi ise kafilemizi endişelendiriyor. İki Avrupa ülkesi arasında IOC üyelerinin gönlünün Madrid'den yana olduğu belirtiliyor. Ama biz inanıyoruz, heyecanla 23.00'ü bekliyoruz. Dünyanın en güzel kenti alsın artık şu Olimpiyatları.

OYLAMA NASIL OLACAK?

* Aday kentlerin belirleneceği oylama öncesinde İstanbul, Tokyo ve Madrid sunum yapacak. * 45'er dakikalık sunumların ardından 15'er dakika soru-cevap bölümü olacak. * 103 üyesi olan IOC'de başkan Jacques Rogge kendi isteğiyle oy kullanmayacak. Üye ülkelerin de oy hakkı yok. İspanya'nın 3, Türkiye ve Japonya'nın 1'er üyesi bulunuyor. * Başkan Rogge ve üye ülkelerin delegeleri çıkınca geriye 97 üye kalıyor. İlk turda elenen ülkenin IOC üyesi, finalde oy kullanma hakkına sahip olacak. * 21.45'te gizli oylama geçilecek. İlk turda en az oyu alan kent elenecek. * Finale kalan iki kent, salona aynı anda çağırılacak. * 23.00'te IOC Başkanı Rogge, 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na ev sahipliği yapacak kenti açıklayacak.

Yayınlanma Tarihi:08:52,