SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Film koparken

7 Eylül 2013

Mİllİ takımın önceki maçlarını izlemeyen birçok insan dünkü karşılaşmayı merak edip seyretti. Kısa dönemde sağlanan bu kazanç kısa dönem için avuntudan biraz fazlası. Kitlelerin gözünü tekrar milli maçlara çeviren faktör de elbette Fatih Terim ve teknik heyet değişikliğiydi.

ANDORRA maçının kazanılması haber değeri taşımıyor, mühim olan gol sayısıydı. Fakat ona geçmeden, maç içinde göze çarpan birincil unsur ise oyuncuların maç içi motivasyonuydu. Fatih Terim'in en iyi başardığı konu bu ve bu yüzden kariyeri boyunca onun takımlarını turnuva maçlarında her zaman ateşli gördük. Bu manzaraya bakınca da herkesin aklına “acaba en başından beri Terim mi olsaydı?” sorusu düşüyor. Fakat acı gerçeği atlamak olmaz; kadro kalitemiz fazla düşük. Savunma dörtlüsü, hücumu hayli besleyen Gönül dışında, kendi kulüplerinde bile taraftarlarına büyük tedirginlik veren isimler. Orta saha ve hücumda ise takım oyununa katkı yapabilen sadece 3 kişi vardı; Mehmet Topal, Arda ve Gökhan. Yani takım mekanizması ve direnci ne yazık ki eksilerde. Böyle durumlarda da rakip Andorra bile olsa iş skor becerisi olan oyunculara kalıyor. VE dün Gökhan Töre'nin takımı taşıdığını, Umut'un da, hem kendi hem de milli takımın şansına, kariyerinin en yüksek yüzdeli maçlarından birini çıkarttığını gördük. Olabildiğince fazla gol atmamız gereken maçta Romanya'ya gollü gözdağı verebildik. Umut var mı?

Şans lazım. Kuru gürültü

UZUN süredir milli maçlarda canımı sıkan asıl konu; taraftarsızlık. Bütün maçlarımızda tribünler, organizasyonu ve birlikteliği olmayan “seyirci kalabalığından” ibaret. Oyuna hiçbir katkı sağlayamayan, destekten çok kakafoni yapan kitlelerin günahı az. Büyük sorumluluk bu konuda kitleleri yönlendirmeyen ve tribünler için hiçbir plan bulundurmayan federasyonun. “Milli takım taraftarlığı” bir bilinç olarak zihinlere yerleştirilmedikçe asla turnuva takımı olamayız. Ama şimdilik, uzun yıllardır yaptığımız gibi, biz yine de önümüzdeki maçlara bakalım. 3 gün sonra, olumlu ya da olumsuz, bu film kopar.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek