SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

F.Bahçe Teknik Direktörü Ersun Yanal, göreve geldiğinde birçok şeyi değiştirmek için start verdi. Kendi oyun tarzı önde baskı, pres ve hızlı oyundu. Aykut Kocaman'ın da dilinde bunlar vardı ama onun asıl futbol yapısı bekleme, sağlamcılık ve pas üzerineydi. Taraftarın artık çok sıkıldığı bu taktik anlayışı, Yanal'ın gelişiyle birlikte değişti.

Önce kendisinden evvel direksiyonda olan Aykut Kocaman'ın 11'iyle kendi taktiğini uygulamaya çalıştı Yanal. Fakat ne futbol ne de skorlar istediği gibi olmadı. Bazı oyuncuların yapısının kendi taktiğine uymadığını gören Yanal, futbolu hızlandırabilmek adına bazı isimleri yanına çekti ve ardından Sivasspor'a karşı alınan 5-2'lik galibiyet ve taraftarın özlediği futbol geldi.

CRISTIAN OYNAYINCA…

Tabii ki tamamiyle durumu bu oyunculara bağlamamak lazım. Ama futbolcular, istenileni yapmayan ve tam olarak hazır olmayanın oynamayacağını anladılar. Mesela Kocaman döneminde oynanan 62 maçın 59'unda forma giyerek bir sezonda en çok oynayan futbolcu unvanını alan Cristian, bu sezonun başında oynanan ve kaybedilen Süper Kupa maçı ile Konya deplasmanında 11'de oynuyordu. Arsenal'e deplasmanda kaybedilen maçta da 11'deydi ve ardından takımdan kesildi.

Aynı durum Mehmet Topal, Emre Belözoğlu, Sow, Hasan Ali ve Bekir isimleri için de geçerli. Bazı maçları sakatlık sebebiyle kaçırdılar ama genel olarak sezon başındaki forma şanslarını artık bulamıyorlar. Çünkü sahada olanlar ondan çok daha hazır durumda. Bu duruma düşen isimler tabii ki değişebilir ama sistem artık bu şekilde işleyecek.

İrfan YİRMİBEŞ / AMK

Yayınlanma Tarihi:08:48,