SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Geçen sezon Galatasaray ligde mutlu sona ulaştı ama şampiyon takım olarak tahmin edilenden çok daha az puan topladı. Hatta 71 puanla ligi bitiren sarı-kırmızılılar son 9 haftada 8 galibiyet alamasa, 3 puanlı sisteme geçilen 1987-88 sezonundan bu yana en az puan elde eden şampiyon takım olacaktı…

AKILLAR AVRUPA’DA OLUNCA…

Cimbom’un bu sürpriz kayıplarında yoluna Şampiyonlar Ligi'nde devam etmesinin önemli rolü vardı. Nasıl mı? Çünkü Aslan, ‘Devler Arenası'na çıkmadan önce yaptığı 10 lig maçının 5'inde puan kaybetti; 3 kez yenildi, 2 defa da beraberlikle yetindi. Aklı Avrupa'da olan sarı-kırmızılı oyuncular, lige konsantre olamadı ve Şampiyonlar Ligi arifesinde oynanan maçların çoğu (10'da 6) deplasmanda olunca puan kayıpları kaçınılmazdı.

Bu sezon Galatasaray Şampiyonlar Ligi'nde tartışmasız en zor gruba düştü ve taraftarı ister istemez geçen sene yaşananları düşündü… Ancak bir gerçek var ki sarı-kırmızılılar bu sefer fikstür konusunda çok şanslı. Şampiyonlar Ligi maçlarından önce ligde tüm rakipleriyle Arena'da karşılaşacaklar. 6 haftalık bu periyoda derbi rastlamıyor ve Cimbom'un Avrupa arifesindeki lig maçları kağıt üstünde kolay gözüküyor.

İLK VE SON MAÇ ARENA’DA

Aslan’ın bir diğer şansı, grubunda ilk ve son maçları coşkulu taraftarı önünde oynayacak olması. Ayrıca 3. ve 4. hafta müsabakaları Kopenhag'a karşı. Bu açıdan bakıldığında Galatasaray'ın ilk 2 şansını son maça taşıması hiç de sürpriz gözükmüyor.

SALI CİMBOM’UN MAÇI ÇARŞAMBA MUHTEŞEM YÜZYIL

17 Eylül'de başlayacak Şampiyonlar Ligi için geri sayım başladı. Taraftarlar, Galatasaray'ın maçlarının hangi kanalda yayınlanacağı konusunda meraklı. Geçen sezonki gibi Salı akşamına denk gelen karşılaşmalar Star'da, çarşamba maçları ise D Smart‘ta yayınlanacak. Çarşamba maçları şifreli yayına takılacak çünkü Star'da ‘Muhteşem Yüzyıl' dizisi olacak. Aslan'ın Arena'daki Real Madrid ile Juventus, deplasmandaki Kopenhag sınavlarını Salı 21:45'te oynayacak.

Mehmet ÖZCAN / AMK