SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Basketbolda büyük gün geldi çattı… 22 Eylül'e kadar sürecek Avrupa Basketbol Şampiyonası, Slovenya'da başlıyor. 24 takımın mücadele vereceği turnuvada 12 Dev Adam, D Grubu'nda yer alıyor. Ay-yıldızlılar ‘kura şansı' ile ilk gün grubun zayıf halkası Finlandiya ile karşılaşacak. Milliler, Finlandiya'yı yenerek şampiyonaya huzurlu bir giriş yapmanın peşinde. Coach Bogdan Tanjevic de ilk maçın zorluğuna dikkat çekerek oyuncularını konsantrasyon konusunda ciddi biçimde uyardı.

7.’LİK BİLE ÇOK ÖNEMLİ!

Şampiyona Dünya Kupası için de büyük önem taşıyor. Avrupa'nın 7 kontenjanı var. Ev sahibi İspanya direkt katılacak. Bu durumda tüm yarı finalistler, 5.'lik-6.'lık maçı oynayan takımlar da Dünya Kupası vizesi alacak. Ancak güçlü İspanya'nın ilk 6 dışına çıkması ‘mucize' sayılacağı için turnuvayı 7. tamamlayan dahi Dünya Kupası biletini cebine koyacak. Türkiye'nin bu büyük şansı kaçırmaması için mutlaka ilk 7 içinde yer alması gerekiyor.

TURNUVANIN FORMATI

* A, B, C ve D Grupları'nda ilk 3 sırayı alan takımlar üst tura yükselecek. * 12 takım 6'şarlı E ve F Grupları'na dağılacak. *  E ve F Grupları'nda ilk 4 sırayı alan takımlar Final Grubu'na yükselecek. * Galipler yarı finale çıkacak, mağluplar 5.'lik- 8'lik klasman maçlarına kalacak. * Mağluplar arasındaki maçlarda 5, 6, 7 ve 8. sıralar belirlenecek. * Galipler arasındaki maçlarda bronz, gümüş ve altın madalyalar sahibini bulacak.