SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İspanyol devi Real Madrid, yılın transferini gerçekleştirdi. Tottenham’ın Galli yıldız futbolcusu Gareth Bale, tarihin en pahalı transferi olarak İspanyol ekibine katıldı. Bonservis bedeli olarak Bale için 100 milyon euro ödeneceği iddia ediliyor.

Bale transferi, Real Madrid Başkanı Florentino Perez’in başkanlık dönemi için de önemli bir kilometre taşı oldu. Los Galacticos projesinin mimarı olarak tanınan İspanyol işadamı Perez, takımın başına geçtiği günden bu yana transfere tam 572 milyon euro harcadı.

PERDE FIGO İLE AÇILDI

Perez’in Real Madrid’in başında ilk bomba transferi Barcelona’dan Luis Figo oldu. Perez, Portekizli futbolcu için tam 58.5 milyon euro harcamıştı. Bu dev transferden tam 1 sezon sonra Real Madrid’de Juventus’tan Zinedine Zidane katıldı. Fransız yıldız için ödenen toplam transfer ücreti 76 milyon euryoyu bulmuştu. 2002 yılında Perez’in radarındaki isim Brezilyalı süper golcü Ronaldo’dan başkası değildi. İtalyan ekibi Inter ile görüşmelere başlayan Perez, transferi 43 milyon euroya bitirmişti. ‘Los Galacticos’ hayalini gerçekleştiren Perez, 2003 yılında tüm dünyanın konuşacağı bir transfer daha gerçekleştirmişti. Perez bu kez, Manchester United’ın yıldızı David Beckham’ı 35 milyon euroya transfer etmişti. Yıl 2004’te iki büyük transfer yapan Perez, Roma’dan Walter Samuel’e 25, Newcastle United’dan Woodgate’e 19.8 ve Liverpool’dan Owen’a 12 milyon euro ödemişti.

2005’TE 78.6 MİLYON EURO

Perez, en büyük transfer harekatını ise 2005 yılında gerçekleştirdi. Sergio Ramos, Robinho, Baptista, Pablo García ve Gravesen’i kadrosuna katan Real Madrid transfere tam 78.6 milyon euro harcamıştı.

2009’DA PATLAMA YAPTI!

2009 yılında yeniden İspanyol devinin başına geçen Perez bu kez transfere çok hızlı başlamıştı. Tüm dünyayı sallayan Ronaldo transferini gerçekleştiren Perez bu transfer için bir de dünya rekoruna imza atarak 94 milyon euro harcamıştı. Bu sezon Kaka’yı da kadrosuna katarak rakiplerine korku salan Real Madrid, Brezilyalı yıldız için 65.8 milyon euro ödemişti. Perez’in durmaya niyeti yoktu… İspanyol işadamı, Real Madrid’in kadrosuna bu sezon Karim Benzema, Xabi Alonso, Raúl Albiol, Esteban Granero ve Álvaro Arbeloa’yı da kattı. Perez bu 5 futbolcu için, 93.4 milyon euro harcadı.

Perez, 2010 yılında da transfer piyasasını sarsmaya devam etti. Real’in başkanı bu sezon kadroya, Ángel di María, Mesut Özil, Sami Khedira, Pedro León, Ricardo Carvalho, Sergio Canales’i kattı. Perez bu transferler için, 71,5 milyon euro harcamıştı.

LOS GALACTICOS’UN MİMARI

Los Galacticos’un mimarı olarak bilinen Perez, Real Madrid Başkanlığı boyunca transfere adeta para akıttı. Perez’in son bombası ise Gareth Bale oldu.

Bu transferin ardından İspanyol basını Los Galacticos’u bu fotoğrafla ölümsüzleştirdi…

Yayınlanma Tarihi:13:24,