SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe Kulübü, UEFA’nın verdiği 2 yıl Avrupa’dan men kararının CAS tarafından onanmasının ardından bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Yöneticiler Tolga Deniz Aytöre ve Şekip Mosturoğlu bu toplantıda çarpıcı açıklamalar yaptılar. Aytöre ve Mosturoğlu içeride ve dışarıda hunharca yargılandıklarını, bu dava 10 yıl sürse bile sonunda aklanacaklarını söylediler. UEFA ile TFF arasında Fenerbahçe’nin alacağı ceza konusunda pazarlıklar yapıldığını ileri süren yöneticiler, Mehmet Ali Aydınlar yönetimini de suçladılar. Bu söylemlerini güçlendirmek adına gazetecilere de yeni belgeler sundular.

Fenerbahçeli yöneticiler, Şenes Erzik’in söyledikleri konusunda önemli bir iddia ortaya atarlarken, şampiyonluk kupası için de “O kupayı kimse alamaz” dediler.

İŞTE O AÇIKLAMALAR:

“Hillsborough olayında Liverpool yıllar sonra aklandı. Bugünü tarihe not düşün. Bizler Fenerbahçe’nin neferiyiz, askerleriyiz. Bizden sonraki nesiller de bu uğurda yola devam edecektir. CAS kararı ile bu olay bitmedi. Liverpool’un davası 10 yıl sürdü. Sonunda İngiliz hükümeti özür diledi Liverpool’dan. İngiltere’de Liverpool’un, İtalya’da Juventus’un aklandığı gibi biz de aklanacağız. Biz bunu mutlaka yeneceğiz. Yargıtay’da, Anayasa Mahkemesi’nde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde. Nereye kadar gidilebilecekse gideceğiz.”

“HUNHARCA YARGILANDIK”

“Biz 3 Temmuz günü neredeysek bugün de orada duruyoruz. Hukuki anlamda bu kadar hunharca, bu kadar vahşice yargılanmamak için buradayız. Biz bugüne kadar hunharca yargılandık. İç hukukta da dış hukukta da. Biz yargılanmaktan zul duymadık, bu tarz yargılamadan zul duyduk. 3 Temmuz bir sistem kararıdır. Sonuç değil, süreçtir. Bu yargılama şekline herkesin karşı çıkması gerekir. Bunun sonu yok.”

“BÖYLE ŞİKE DAVASI OLMAZ”

“Biz 3 Temmuz’u bir şekilde yeneriz. Bu kararlılıkta, bu azimdeyiz. Yeterli hukuki argümanlara sahibiz. Bağımsız yargı kurullarında biz 3 Temmuz’u kırarız. Ama kıramayacağımız şeyler var. Bizim adımıza yapılan, tarafı olmadığımız öyle pazarlıklar var ki. Biz bunları kıramıyoruz. Federasyonda çalışan bir Fenerbahçeli bu yazışmaları yapsaydı bugün neredeydi? Bu şike davası değildir. Böyle şike davası olmaz. Her yerde karşımıza çıkan tek bir şey var; polis fezlekesi.”

“INFANTINO’NUN MEKTUBU…”

“Infantino’nun mektubu geçti elimize. ‘Fenerbahçe’yi ya yollamayın ya kendi gelmesin. Yoksa soruşturma açacağım’ diyor. Bu daha pazarlığın başlangıcıymış. Fenerbahçe’nin Avrupa’ya 2 yıl gidememesi pazarlığının. Elimize bir de anlaşma taslağı geçti. Bu taslak 3’lü bir anlaşma taslağı gibi gözüküyor. UEFA-TFF-Fenerbahçe arasında. İçerisine gizliliğin ihlaline yönelik cezai müeyyideler bile konulmuş. Öyle ciddi bir anlaşma. Biz oynanan oyunun kurallarını değiştirememişiz. UEFA’nın sporun oligarklarının başı olduğunu bu anlaşmada rahatlıkla görüyorsunuz.”

“ERZİK ‘BASKI VAR’ DEDİ

“Şenes Erzik’i İsviçre’de ziyaret ettik. Operasyon geçirmişti, hastanedeydi. ‘Bu disiplin soruşturması kapanmıştı. Yeniden nasıl açıldı ben de bilmiyorum. Baskı var’ dedi. Baskı kimden geldi bilmiyoruz. Infantino’nun mektubunu da kendisine gösterdik. O mektubun altında ‘cc’ olarak Şenes Erzik’in ismi var. Yani o mektup bilgilendirme amaçlı Sayın Erzik’e de gönderilmiş. Daha doğrusu öyle olması gerekiyor. Ama kendisi mektubu ilk kez gördüğünü söyledi ve hayretler içinde kaldı. Bize de ‘Bu mektuba göre bu iş bitmiş, bu dosya kapanmış’ dedi.

“ETİK RAPORUNU HAZIRLAMADAN…”

“Eldeki evraklar, CAS’tan davamızı çekmemizden sonra ortaya çıkan sonuç şu; bizim gıyabımızda, dava 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde daha başlamadan, Etik Kurulu raporunu hazırlamadan, savunmalarımız bile alınmadan bizim federasyonumuz suçlu olduğumuzu kabul etmiş. Bizim namımıza birisi UEFA ile el sıkışmış. 2 yıl katılmamamızı kabul etmiş. UEFA da 2 yıl katılmaması karşısında ek bir disiplin soruşturması yapmayacağını garanti etmiş.”

“BU KOMPLO İLE BAŞEDEBİLİR MİSİNİZ!”

“Olayların ilk dönemlerine bakarsanız 13 maçtan suçlanıyorduk. UEFA’nın bugüne kadar verdiği cezalar ortada. 1 maç şikeye bile 2 yıl ceza verilmiş. Bizim 2 yıllık cezamızın 1 yılı zaten taahhütnameden. 13 maça 1 yıl ceza mı verir UEFA? Oyunun kuralları konulmuş. 3 Temmuz’da operasyon yapılıyor, 11 Temmuz’da cezamız belirleniyor! Bu komplo ile başedebilir misiniz?”

“RÜYA GÖRÜYORLAR”

“Kupası alınır, puanı silinir, Fenerbahçe ligden düşürülür diyenler rüya görüyor. Biz burada olalım olmayalım bu camia bu taraftar bu davadan vazgeçmez. Biz hepimiz çok tutkuluyuz. Taraftarımız da öyle. Bu kupa Fenerbahçe’nin kupası. Bu kupada gözyaşı var, kan var, ter var. Uğrunda hapis yatılmışlık var. 1 kişi bile çıkıp ben o kupayı alırım diyemez, kimse de alamaz.”

“İBRAHİM AKIN’I GÖTÜRMEKLE…”

“İbrahim Akın’ı götürmekle, hızlandırılmış yargılama istemekle hata yapıldı diyorlar. Hızlandırılmış yargılamayı isteyen UEFA’nın kendisi. İbrahim Akın için ise UEFA, ‘Onu getirmiyorlar, bir şey saklıyorlar’ dedi. Bu nedenle götürdük. Bilip bilmeden yorumlar yapılıyor. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar var. Fenerbahçe bu kadar kolay lekelenemez. Buna izin vermeyiz. Başkan ise taraftarın üzülmesine üzülüyor. ‘Kimse üzülmesin ben üzülürüm’ diyor. ‘Ben her türlü hesabı veririm’ diyor.”

(HTSPOR)