SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

F.Bahçe, bu sezon zor bir dönemden geçecek. Çünkü UEFA'nın verdiği karar CAS tarafından onandıktan sonra 2 yıl Avrupa'dan uzak kalacak Kanarya. Zorluğun artmasındaki neden ise F.Bahçe'nin değişmesine karşı çıktığı 6+0+4 kuralı. TFF'nin bu kuralına göre artık F.Bahçe, sadece Türkiye sınırları içinde maç yapacağı için kadrosunda en fazla 6 yabancıya yer verebilecek.

Bu da şu an lisansı çıkarılamayan Samuel Holmen dahil 11 yabancısı olan F.Bahçe'nin en az 5 yabancısının maçlarda tribünde oturacak olması. Tabii bu isimler değişiklik gösterebilir ama 2 yıl Avrupa'ya gitmeyecek olan bir takımın böyle bir maddi yükü karşılaması da oldukça zor.

1-3 EYLÜL ARASI DEĞİŞİYOR

Peki nedir bu mali yük? Şu an daha lisansı olmayan Samuel Holmen'e bile 1.3 milyon euro garanti para ödendiğini bir düşünün. Ve toplamda 11 yabancı futbolcunun 1 yıllık garanti ücreti de 22.8 milyon euro. Bunların içinde maç başılar ve primler de bulunmuyor.

Yeni sözleşmelerde önemli bir yeri olan maç başılar da sezon başı yabancılar için en az 3-4 milyon euro tutuyor. Bu durum Avrupa gelirleri kapanacak olan F.Bahçe'yi sıkıntıya sokacak ve şu an için çözümü bulunmuyor. Çünkü iş o kadar çok uzadı ki, Avrupa'da 1 ila 3 Eylül tarihleri arasında bitecek olan transfer dönemine çok az kaldı. 3 aydır satılamayan belirli isimlerin bu kadar kısa sürede gönderilmesi de oldukça düşük bir ihtimal.

İŞTE YABANCILARIN MALİYETİ

Kuyt  – 2.85 milyon  maç başı 17 bin 500 Meireles – 2.5 milyon maç başı 10 bin Sow  2.6 milyon – Alves – 2.5 milyon – Kadlec – 2.1 milyon maç başı 10 bin Krasic – 2.3 milyon maç başı 12 bin 500 Yobo –  2 milyon maç başı 10 bin Webo – 1.25 milyon maç başı 15 bin Cristian –  2 milyon – Emenike – 2.4 milyon maç başı 12 bin 500 Holmen –  1.3 milyon maç başı 15 bin

FUTBOLCULARA ÖDEME GARANTİSİ

F.Bahçe Yönetimi, sarı-lacivertli futbolculara ödeme konusunda sorun yaşanmayacağı konusunda garanti verdi. Kulübün ekonomik açıdan güçlü olduğunu belirten yöneticiler, men kararının onanması sonrası yüzleri düşen futbolculara paraların gününde yatacağının sözünü verdi.

SOW’UN YILLIĞI 1.4 MİLYONA DÜŞECEK

Bir hatırlatma yapalım. 2 sene önce devre arasında gelen Sow, sözleşmesi gereği geçen sezon 3.4 milyon euro yıllık ücret aldı, bu yılki parası ise 2.6. Ama Senegalli yıldızın sözleşmesindeki son 2 yıl alacağı ücret ise 1.4 milyon euro. Bu yönetimin elini seneye rahatlatacak.

LİSANSSIZ HOLMEN 1.3 MİLYON EURO ALIYOR

F.Bahçe’nin sezon başında İstanbul BŞ'nin küme düşmesiyle bedavaya aldığı Samuel Holmen, fırsat olarak geldiği kulüpte külfet haline geldi. Avrupa'nın aldığı karar sonrası Türkiye içine hapsolan Kanarya, lisans çıkaramadığı İsveçli'ye tam 1.3 milyon euro ödemekle yükümlü.

İrfan YİRMİBEŞ / AMK