SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

UEFA Avrupa Ligi’ne, Fenerbahçe’nin yerine Kıbrıs Rum kesiminden APOEL takımı katılacak.

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), Fenerbahçe’nin yerine UEFA Avrupa Ligi’ne katılacak takımı, Monaco’da yapılan kurayla belirledi. Play-off turlarında elenen takımlarının katıldığı kurada, Kıbrıs Rum kesiminden APOEL çıktı.

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’nin (CAS), UEFA Disiplin Kurulunun şike nedeniyle Fenerbahçe Kulübü’ne verdiği Avrupa kupalarından 2 yıl men cezasını onaması üzerine, UEFA Acil Durum Heyeti toplanmış ve sarı-lacivertli takımın yerine, play-off turunda elenen takımların arasından birinin kurayla gruplara katılmaya hak kazanacağını açıklamıştı.

Cuma sabahı TSİ 10.00’da yapılan kura çekiminin ardından sarı-lacivertlilerin yerini alacak takım Kıbrıs Rum Kesimi kulübü APOEL oldu. Geçtiğimiz sezon UEFA ülke puan sıralamasında hemen arkamızda yer alan Rum Kesimi ile makas, Fenerbahçe’nin Avrupa Ligi’nde yarı-final ve Galatasaray’ın da Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek-final oynamasıyla açılmıştı.

Avrupa Kupaları’nda ”normal şartlarda” tek temsilcisi kalan Rum Kesimi ise alınan bu kararla iki temsilci ile yola devam etme şansını yakaladı.

Ülke puan sıralamasında ilk 10’a girme sevincini yaşarken Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın yerini Türk takımlarının almayışı adeta soğuk duş etkisi yarattı. Sezon başında UEFA’nın verdiği karar uygulansaydı Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın yerini Kayserispor ile Kasımpaşa alacakken, sezon başladıktan sonra CAS’ın kararı onaması ile Türkiye Avrupa Kupalar’ındaki iki kontenjanından mahrum kaldı.

Bu sezon daha sezon başlamadan iki temsilci ile kalan ülkemizi Galatasaray ve Trabzonspor temsil edecek.

Yayınlanma Tarihi:10:19,