SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ve bitti… 3 Temmuz Pazar sabahıydı. Ajanslardan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın gözaltına alındığı haberini geçmişti… İnanamadı hiç kimse. Ta ki o görüntüleri televizyonlarda izleyene kadar; fotoğrafları gazetelerde görene kadar… Fenerbahçe'nin başkanının, yöneticilerinin şike yapıldığı iddia ediliyordu. Öyle ki operasyonun 8 ay öncesinden başlatıldığı söyleniyor, gözaltına alınanlara çıkar amaçlı silahlı suç örgütü kurmak, yönetmek, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak suçları isnat ediliyordu…

“EN KISA SÜREDE”

Fenerbahçe cephesinde başta başkan Aziz Yıldırım olmak üzere Şekip Mosturoğlu, Cemil Turhan, İlhan Ekşioğlu, Tamer Yelkovan gibi isimler gözaltına alınmıştı. UEFA ise “Spekülasyonlara karışmak istemiyoruz” demekle yetinmişti.

İLK MEN CEZASI

En önemli konu şampiyon Fenerbahçe'nin Avrupa'ya gidip gidemeyeceğiydi. Zira soruşturmanın tam merkezinde bulunan, hakkında çok büyük şike ve teşvik suçlaması bulunan, başkanı ve pek çok kıdemli yöneticisi tutuklu bulunan sarı-lacivertliler 2011-12 Şampiyonlar Ligi gruplarına katılmak üzereydi. UEFA, 25 Ağustos 2011'de yapılacak bu kura çekimine Fenerbahçe'nin katılmasını istemiyordu. UEFA, 22 Ağustos 2011'de tarihinde baş hukuk müşaviri Pierre Cornu'yu İstanbul'a göndererek süreç hakkında rapor istedi. Rapor yazıldı: Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'ne katılması mümkün değil. TFF’de UEFA'nın önerdiği şartları yerine getirdi ve Fenerbahçe'yi 2011-12 Şampiyonlar Ligi gruplarına katılmaktan men etti.

 DEMİRÖREN’DEN SONRA

Belgeler ve bilgiler TFF Etik Kurulu'na gönderildi. Mehmet Ali Aydınlar'ın istifası sonrası koltuk Yıldırım Demirören'deydi. Cezalar açıklandı, Hiçbir kulüp ceza almazken Aziz Yıldırım'a ceza verilmedi. Özel Yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi ise 93 sanığın yargılandığı şike davasını 2 Temmuz 2012 tarihindeki, 23. duruşmayla geçici olarak sonlandırdı. Aziz Yıldırım bir yıl sonra özgürlüğüne kavuştu ancak dosya Yargıtay 5. Ceza Dairesi'ne gönderildi. Yargıtay temyiz incelemesini sürdürüyor, kararlar onaylandığı takdirde başta Aziz Yıldırım olmak üzere pek çok sanık yeniden tutuklanacak…

UEFA ÇATIRDAMADI!

3 Temmuz sürecinin unutulduğu günlerdi. UEFA, ceza olayını yeniden gündeme getirince Aziz Yıldırım basının karşısına çıktı: Bugün UEFA, CAS'ta vereceği her karar buraya bağlı kalacak. Yargıtay'ın kararı yol haritasını belirleyecek, gündeme taşıyacağız. Ceza 2 yıl, +1'i yaparsan 5 yıl içerisinde verecekler. Biz 1 sene çektik, tahkimden ümitliyiz. UEFA'nın kendini en zora sokan davasıdır. UEFA çatırdayacak, göreceksiniz. Gazete yalan yazıyor. O yalana inanıp haber yazıyorsunuz. Yalan haber yaptığınız zaman orada önümüze geliyor.”

Eser ERENLER/AMK